Przerażające w jakich warunkach mieszkała 29-latka, która w swoim brzuchu nosi dwa nowe życia. Kobieta była bezdomna i spała w spuście wodnym pod ulicą! Strażnicy zauważyli ją, gdy w towarzystwie innego bezdomnego piła alkohol w w okolicach ulicy Zamoście. Już krótka rozmowa mundurowych z kobieta pokazała, że jej stan jest niezwykle poważny.
29-latka przyznała, że już od dłuższego czasu jest w ciągu alkoholowym. Dodała też, że tylko tego jednego dnia wypiła około dwóch i pół litra wina! Co więcej, podczas rozmowy wyszło na jaw, że uzależniona od alkoholu kobieta jest w siódmym miesiącu ciąży bliźniaczej.
Zobacz także: 4-letni Kacperek walczy z potworną chorobą. Pilnie potrzebna krew
Strażniczka miejska próbowała spokojnie wyjaśnić młodej przyszłej mamie, że jej zachowanie jest niezwykle niebezpieczne zarówno dla niej, jak i jej nienarodzonych córek. Wreszcie zapłakana 29-latka poprosiła o wezwanie pogotowia. Ratownicy, po przeprowadzeniu podstawowych badań, uznali, że konieczne jest zabranie kobiety do szpitala. O sytuacji bezdomnej ciężarnej strażnicy powiadomili już ośrodek pomocy społecznej.
Czym grozi picie alkoholu w ciąży?
Mimo licznych akcji społecznych nadal wiele kobiet sięga po alkohol w ciąży. "Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na jego rozwój. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki" - podaje na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny.
Nim sięgnie się po alkohol będąc w ciąży, warto pamiętać, że może to skutkować w przyszłości nie tylko poronieniem czy przedwczesnym porodem, ale także rozwinięciem się u dziecka zespołu chorobowego FASD.
Polecany artykuł:
Co to jest FASD?
FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorder) to nieuleczalny, niegenetyczny zespół chorobowy, który może wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.
Jak podaje strona ciazabezalkoholu.pl, FASD charakteryzują:
- uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowegozaburzenia neurologiczneopóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznegozaburzenia zachowanianiedorozwój umysłowynadpobudliwość psychoruchowawady rozwojowe (m.in.: serca i stawów)
W przyszłości te poważne zaburzenia mogą skutkować u dzieci trudnościami z:
- uczeniem siękoncentracją uwagipamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemówkoordynacją ruchowązaburzeniami mowyrelacjami z ludźmiprzestrzeganiem norm społecznych
Mało tego, najcięższą formę uszkodzeń wywołanych piciem alkoholu w ciąży jest FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy. W tym przypadku, podając za ciazabezalkoholu.pl, oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego u dziecka wstępują również:
- prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej)
Ponadto, często występują również inne widoczne cechy fizykalne, do których należą:
- małogłowie (mikrocefalia)
- spłaszczona środkowa część twarzy
- krótki, zadarty nos
- mała żuchwa
- niesymetrycznie osadzone uszy
- zmarszczka nakątna (w kąciku oka)