Od 8 lat spółka założona przez Archidiecezję Warszawską i firmę deweloperską BBI Development szykuje się do budowy 170-metrowego wieżowca w ścisłym centrum Warszawy. Roma Tower ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic E. Plater z Nowogrodzką w sąsiedztwie hotelu Marriott i parafii św. Barbary. W wieży planowany jest luksusowy hotel i biura. Działka należy do Kościoła, więc teoretycznie nie powinno być problemu, ale... miejscy aktywiści próbują zablokować inwestycję, powołując się na konieczność ochrony należącej do kurii plebanii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ruszył proces apelacyjny Jana Śpiewaka: Córka Ćwiąkalskiego oskarża go o zniesławienie [GALERIA, WIDEO]
Nieoficjalnie mówi się, że protesty są wynikiem działania konkurencji walczącej o swoją pozycję na rynku wynajmu powierzchni biurowej w stolicy. – Plebania i okoliczne obiekty to zabytki. To są unikalne rzeczy. Z jednej strony mówimy o niszczeniu historii, a z drugiej o inwestycji, która sprawi, że jakość życia mieszkańców gwałtownie się pogorszy. Ta inwestycja nie ma prawa tam powstać! – atakuje Jan Śpiewak, były radny Śródmieścia, szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Przychodnia na Białołęce czeka na otwarcie. A pacjenci czekają w kolejkach!
Trwa procedura wpisania plebanii do rejestru zabytków. Co na to inwestor? - Plebania została odbudowana po drugiej wojnie światowej, gdyż tak jak pobliski kościół, była w większości zdewastowana. Została bardzo mocno przebudowana i nie przedstawia wielkich walorów historycznych. Stołeczni aktywiści po prostu nie są zadowoleni z tego, że kościół planuje taką inwestycję i dlatego budynek jest przyczynkiem do protestowania - mówi w rozmowie z „Super Expressem” Rafał Szczepański, wiceprezes zarządu BBI Development.
Zapowiada jednak, że niezależnie od tego, czy plebania stanie się zabytkiem, czy nie, budynek zostanie zachowany. Zostanie w całości przesunięty na specjalnych szynach: przez wiele godzin, centymetr po centymetrze pokona około 30 m i stanie bliżej kościoła.
Przesuwane budynków na rolkach to w powojennej Warszawie żadna nowość:
- Kościół na Lesznie został przesunięty na rolkach o 21 m
- Zabytkowy, 150-letni, ważący blisko 900 ton budynek w dawnej fabryce Norblina został przesunięty o 15 m
- Pałac za Żelazną Bramą obrócono o 90 stopni.
- My plebanię przesuniemy w ten sam sposób. Czekamy na wszystkie potrzebne zgody - stwierdza Rafał Szczepański.