PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

i

Autor: Materiały Prasowe, Materiały prasowe

PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

2018-10-15 16:29

Za co Rembertowianie cenią swoją dzielnicę zapytaliśmy mieszkającego tu od 52 lat Mieczysława Golónkę – burmistrza Rembertowa. Wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej pozwala mu dostrzegać potrzeby dzielnicy i oczekiwania mieszkańców oraz skutecznie je spełniać.

1. Przyroda

Średnie zalesienie dzielnicy wynosi około 33% (Polski – ok. 27,8 %). I właśnie tym lasom zawdzięczamy wyjątkowo przyjazny klimat. Rembertowska zieleń to jednak nie tylko przepiękne lasy, otaczające ją z każdej strony. Kwiatowe klomby oraz ozdobne drzewa i krzewy w pasach przyulicznych zajmują prawie 15 ha powierzchni. Corocznie dosadza się kilkadziesiąt sztuk drzew ozdobnych i kilkaset mb krzewów. Nasza dzielnica może się również poszczycić 7 skwerami, 9 placami zabaw, 8 siłowniami plenerowymi oraz 3 terenami rekreacyjnymi o łącznej powierzchni ok. 8 ha. W bieżącym roku przy ul. Magenta powstała ścieżka edukacyjno-przyrodnicza (ok. 700 m2). Celem ścieżki jest prezentacja gatunków drzew i krzewów, bylin, traw oraz łąki kwietnej, jakie występują w naszym otoczeniu. W trakcie realizacji jest druga ścieżka edukacyjna przy górce rekreacyjnej przy ul. Mokry Ług. Teren ten jest wyposażany w urządzenia  edukacyjne (np. tablice edukacyjne z roślinami, zwierzętami i ptakami). W Rembertowie jest wiele zakątków, gdzie można odpocząć w otoczeniu przyrody oraz w przyjemny sposób spędzić czas, np. przy ognisku.

PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

i

Autor: Materiały Prasowe, Materiały prasowe

2. KOMUNIKACJA

Jednym z głównych środków komunikacji w Rembertowie jest kolej. Dzięki niej do centrum Warszawy dojechać można w ok. 15 minut. W tym roku uruchomiono w Rembertowie 7 stacji Veturilo, co przyczyniło się do zwiększenia popularności ścieżek rowerowych wzdłuż ulic Marsa i ul. Żołnierskiej. Na lata 2019 – 2021 zaplanowano finalizację budowy trzech ważnych węzłów komunikacyjnych: tunelu pod torami na linii al. gen. A. Chruściela – ul. Marsa, skrzyżowania ul. Marsa z ul. Żołnierską oraz wiaduktu na ul. Chełmżyńskiej. Rozpoczęto także budowę „zawrotki” dla autobusów miejskich na terenie Akademii Sztuki Wojennej, co pozwoli na wprowadzenie na jej teren komunikacji miejskiej i ułatwi mieszkańcom dojazd do centrum dzielnicy. Zakończono budowę ulicy Zesłańców Polskich na odcinku ul. Strażacka – ul. Cyrulików, z przebudową ul. Strażackiej oraz budową ronda. Kolejnym rozpoczętym etapem tej inwestycji jest odcinek ul. Zesłańców Polskich od ul. Strażackiej do ul. Dziewiarskiej. Po jego zakończeniu łatwiejszy stanie się dojazd mieszkańców obszaru Karolówki do centrum dzielnicy.

PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

i

Autor: Materiały Prasowe, Materiały prasowe

3. SPORT I ROZRYWKA

Wszystkie szkoły wyposażone są w nowoczesne boiska sportowe, które w godzinach popołudniowych udostępniane są mieszkańcom. Mieszkańcy wręcz oblegają dzielnicowe imprezy sportowe: warsztaty taneczne i potańcówki w ramach projektu Roztańczony Rembertów, maraton ZUMBA Fitness - Zumbertów czy bieg uliczny RUNbertów. Urząd nie zapomina również o seniorach i osobach niepełnosprawnych, dla których posiada bogatą ofertę zajęć rekreacyjnych. Na uwagę zasługuje również współpraca dzielnicy ze stowarzyszeniami kultury fizycznej, które w ramach dotacji prowadzą szkolenia sportowe dzieci i młodzieży w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, judo, boks czy pływanie.

PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

i

Autor: Adrian Krawczyk / pokazyfilmowe.pl, Materiały prasowe

4. KULTURA

Nowoczesna biblioteka, systematycznie modernizowane (prężnie działające) domy kultury oraz Urząd Dzielnicy, organizują atrakcyjne imprezy kulturalne dostosowane do oczekiwań mieszkańców. Są to cykliczne przedsięwzięcia dla miłośników różnych dziedzin kultury i sztuki oraz projekty jednorazowe (często inicjowane przez samych mieszkańców). W związku ze stale rosnącym zainteresowaniem przedsięwzięciami i działaniami z zakresu kultury, obecna infrastruktura kulturalna niebawem będzie niewystarczająca. Rozważamy zatem utworzenie m.in. filii domu kultury na Starym Rembertowie oraz Cyfrowego Muzeum Rembertowa.

PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

i

Autor: Materiały Prasowe, Materiały prasowe

5. INFRASTRUKTURA 

Rembertów może pochwalić wieloma wyremontowanymi boiskami szkolnymi, obiektami sportowymi, miejscami rekreacyjnymi dla mieszkańców i placami zabaw dla dzieci, systematycznie też zwiększa się liczba oddziałów przedszkolnych. W dzielnicy są sukcesywnie remontowane i przebudowywane drogi wraz z nowym oświetleniem LED, powiększa się również miejska sieć wodociągowo-kanalizacyjna, pozwalająca mieszkańcom zrezygnować z używania zbiorników bezodpływowych (szamb). Obecnie w dzielnicy budowana jest pierwsza studnia oligoceńska wraz z budynkiem ujęcia wody, a w planach jest budowa dużego Centrum Lokalnego Chruściela, nowego wielorodzinnego budynku komunalnego oraz rozbudowa szkoły na Osiedlu Kawęczyn-Wygoda.

PRZYSTANEK REMBERTÓW Od 61 lat w Warszawie - od zawsze wśród lasów

i

Autor: Materiały Prasowe, Materiały prasowe

6. TRADYCJE 

W Rembertowie znajduje się Akademia Sztuki Wojennej, uczelnia wojskowa z długimi tradycjami i dużym kampusem studenckim. Wojskowy teren wraz z poligonem zlokalizowanym w okolicy Rembertowa, miały duży wpływ na historię Rembertowa, którą upamiętnia wiele miejsc pamięci m.in. Pomnik Obrońców Radiostacji Komendy Głównej Armii Krajowej, Pomnik Więźniów Obozu NKWD, Pomnik 10 Powieszonych za akcję „Wieniec I”, Pomnik ku czci Pomordowanych Żydów, Pomnik „Jaworzniaków”, czy Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską, przed którym niebawem powstanie duży plac na potrzeby obchodów uroczystości. W br. dzielnica rozpoczęła upamiętniać odzyskanie przez Polskę niepodległości organizując dla mieszkańców „Paradę Paderewskiego”. 

Materiał Partnerski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki