Pływaj i ćwicz

i

Autor: Shutterstock

Senior Warszawski: Pływaj i ćwicz

2015-06-15 4:00

Uprawianie sportu jest ważne w każdym wieku. Gdy jednak dokuczają stawy, kręgosłup lub brakuje kondycji, powinniśmy aktywność fizyczną uprawiać nieco rozważniej. Bezpieczną i polecaną seniorom formą ćwiczeń jest basen.

Basen sprawdza się, gdy potrafimy pływać i gdy ta sztuka jest nam obca. W tym drugim przypadku możemy zdecydować się na ćwiczenia w wodzie.

Dla zdrowia i kondycji

Pływanie jest tym rodzajem sportu, który uprawiać może każdy. Regularne wyprawy na basen mają mnóstwo zalet: poprawiają krążenie, wzmacniają serce, poprawiają kondycję i siłę mięśni, pozwalają zrzucić nadliczbowe kilogramy, poprawiają stan stawów, zapobiegają ich sztywnieniu, wspomagają koordynację ruchową. Co równie ważne - pozwalają na zdobycie nowych kontaktów towarzyskich i przynoszą radość z uprawiania sportu.

Ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa ani stawów, wzmacniają natomiast mięśnie, zwłaszcza grzbietu, które mają nam podtrzymywać kręgosłup. Są znakomitym sposobem na korekcję wad postawy. Pływanie ma korzystny wpływ na układ oddechowy, bo zwiększa się pojemność płuc. Jest wskazane także dla osób cierpiących na kontuzje stawów kolanowych, biodrowych.

Dopasuj styl do siebie

Najprostszy jest styl grzbietowy. Leżymy na plecach z twarzą wychyloną z wody (nie ma kłopotów z oddychaniem), rękami wykonujemy silne wymachy za siebie, zaś nogami mocne wybicia wody w górę. Gdy pływamy stylem grzbietowym, pracują mięśnie rąk i nóg, a także brzucha, pośladków, które trzeba spinać, by utrzymać się na wodzie w pozycji leżącej.

Pływanie żabką (to potoczna nazwa stylu klasycznego) w uproszczeniu polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Jest to symetryczny styl pływania - tzn. prawa i lewa strona ciała wykonują jednocześnie te same ruchy. Żabka rozbudowuje mięśnie klatki piersiowej, wzmacniając także, ale znacznie mniej mięśnie grzbietu. Podczas pływania intensywnie pracują mięśnie rąk i nóg.

Kraul jest najszybszym z czterech podstawowych stylów pływackich. Polega na wykonywaniu nożyc nogami, przy równoczesnym naprzemiennym ruchu rąk. Szybkość uzyskuje się za sprawą pracy rąk (70 proc.), praca nóg to zaledwie 30 proc.

Mniejszy wysiłek

Warto także zapisać się na ćwiczenia w wodzie. Są łatwiejsze do wykonania, bo niemal nie odczuwamy wysiłku, a nasze mięśnie intensywnie pracują. Ćwiczenia na basenie angażują większość mięśni, a równocześnie nie przeciążają stawów. Najlepiej zapisać się na specjalne grupowe zajęcia dla seniorów pod okiem wykwalifikowanego trenera. Wówczas ćwiczenia będą specjalnie dobrane dla grupy wiekowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają