Radni zadecydowali. Adolf Dymsza ma swoją uliczkę w Warszawie

i

Autor: ZDM tabliczka upamiętniająca Adolfa Dymszę

Radni zadecydowali. Adolf Dymsza ma swoją uliczkę w Warszawie

2020-12-01 12:52

Już jest! W Warszawie oficjalnie powstała uliczka Adolfa Dymszy. Mieszkańcy stolicy mogą ją znaleźć w pobliżu Teatru Syrena, w którym po II wojnie światowej występował ten niezapomniany aktor. W poniedziałek zamontowane zostały tablice z nazwą ulicy, przypominającą o jej patronie. Kim był Adolf Dymsza?

Ulica Adolfa Dymszy w Warszawie

Na tę informację czekało wielu fanów ponadczasowego aktora. Adolf Dymsza to jeden z najbardziej znanych polskich aktorów komediowych. Niedawno stołeczni radni jego imieniem nazwali uliczkę odchodzącą naprzeciw Teatru Syrena, w którym występował po II WŚ. Dziś zamontowaliśmy tablice z nazwą ulicy i przypominającą o jej patronie - przekazał w poniedziałek Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Aktor związany z Warszawą

Adolf Dymsza (a właściwie Adolf Bagiński) uważany jest za najwybitniejszego komika polskiego kina XX wieku. Nazywany jest również "królem polskiej komedii". Aktor urodził się 7 kwietnia 1900 r. w Warszawie w rodzinie urzędnika kolejowego. Przygodę z aktorstwem rozpoczął, mając 17 lat. Grywał wówczas w teatrach półamatorskich i prowincjonalnych. Początkowo nie brał stałych angaży. Występował epizodycznie w filmach niemych, a także dorabiał jako nauczyciel tańca.

Adolf Dymsza - popularny kabareciarz

Jak podają portal culture.pl, Adolf Dymsza swoją życiową szansę dostał w 1925 r.. Został wówczas zaangażowany w kabarecie "Qui Pro Quo". Dzięki występom w nim zyskał dużą popularność jako aktor rewiowy i kabaretowy. Adolf Dymsza był wykonawcą skeczy kabaretowych, które pisał specjalnie dla niego… Julian Tuwim! W kabarecie poznał również swoją żonę Zofię Olechnowicz, która była tancerką w zespole Tacjann-girls tańczącym w "Qui Pro Quo".

Adolf Dymsza - aktor dramatyczny

Druga połowa lat 30. przyniosła Adolfowi Dymszy role w teatrach dramatycznych (m.in. w Teatrze Polskim pod dyrekcją Leona Schillera). Rozwijał również swoją karierę w filmach komediowych, stając się najpopularniejszym aktorem komediowym polskiego przedwojennego kina. Przed wojną zagrał w ponad 20 produkcjach! Warto wspomnieć chociażby role Adolfa Dymszy w filmach, takich jak "Każdemu wolno kochać", "Paweł i Gaweł" czy "Antek Policmajster".

Powojenna kariera Dymszy

Po II wojnie światowej Adolf Dymsza nadal grywał w filmach. Dał się zapamiętać jako Alfred Ziółko, pracownika Polskiego Radia z komedii "Skarb" (1949 r.), a także jako Dodek, w komedii „Pan Dodek”(1970 r.). To właśnie w tym filmie przedstawiony został aktorski portret Adolfa Dymszy, a sam film zrealizowano w formie wywiadu, w którym wykorzystano fragmenty przedwojennych filmów z udziałem aktora.

Ostatnie lata życia Adolfa Dymszy

Ostatnie lata życia Adolf Dymsza spędził w Górze Kalwarii. Zmarł po ciężkiej chorobie 20 sierpnia 1975 r.. Legendarny aktor został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pamięć o nim nie minie, zapisana w licznych rolach teatralnych, kabaretowych i filmowych. Teraz stołeczni radni uczcili jego pamięć również uliczką przy Teatrze Syrena.

To on wykopał kości ojca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają