Plan oszczędnościowy. Szacunkowe opłaty za energię
Stołeczny ratusz szacuje, że rachunki za energię potrzebną do obsługi kluczowych obszarów miasta wzrosną w 2023 r. o 500 milionów złotych. – Łączna opłata za energię w przyszłym roku ma wynieść prawie 950 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r. i grubo ponad trzy razy więcej niż w 2021 r. – informował kilka tygodni temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Jego podwładni zaczęli szukać realnych możliwości na obniżenie rachunków. ZDM już wyłącza nocą kilkadziesiąt latarni w stolicy, m.in. w Al. Ujazdowskich czy na moście Łazienkowskim. Warszawiacy są przerażeni pomysłami urzędników.
ZOBACZ TEŻ: Trzaskowski wymyślił największy park w Warszawie. Mieszkańcy wściekli
– To absurd. Ludzie pracują na nocnych zmianach i muszą coś widzieć. Niebezpieczeństwa czają się wszędzie, a oszczędności na tym będą niewspółmierne do tego, co się może dziać w mroku – kradzieże, rozboje... – dzieli się obawami Katarzyna Jasińska (62 l.). – Do ataków zawsze dochodzi tam, gdzie jest ciemno. To jest bardzo zły pomysł na pozorne oszczędności kosztem bezpieczeństwa mieszkańców – wtóruje Alina Panufnik (79 l.).
Ludzie pytają, co to za demonstracja ze strony miasta. Zdaniem warszawiaków na oświetlenie pieniądze muszą się znaleźć, nawet kosztem innych spraw. – To nie jest żadna demonstracja. Po prostu sprawdzamy, testujemy na razie rozwiązania, które mogą przynieść realne oszczędności w opłatach za prąd. Zapewniam, że nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo na ulicach – mówi nam wiceprezydent Michał Olszewski.
CZYTAJ TEŻ: Trzaskowski bryluje w USA a w Warszawie taka afera. Kraj o Warszawie. Felieton
Prezydent Trzaskowski zdecydował też, że w tym roku nie będzie spektakularnej świątecznej iluminacji. Zostanie ograniczona.
Plan oszczędnościowy na teraz. Czy odczują go mieszkańcy?
– Mamy świadomość, że w obliczu trwającego kryzysu energetycznego, konkretne działania musimy podjąć tu i teraz. Dlatego wprowadzamy 10-punktowy plan oszczędności, który pozwoli nam ograniczyć zużycie energii miejskich jednostek bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz jakości kluczowych usług miejskich – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Na plan składa się:
- Wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków jednostek Urzędu Warszawy i urzędów dzielnicowych.
- Weekendowe ograniczenie zużycia energii w budynkach administracyjnych oraz ciepła do niezbędnego minimum.
- Włączenie ogrzewania budynków administracyjnych, dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza.
- Ograniczenie optymalnej temperatury budynków administracyjnych do 19 stopni Celsjusza.
- Zobowiązanie administratorów budynków oraz ochrony do kontroli zużycia energii po godzinach pracy urzędu.
- Wyłączenie wszystkich zbędnych odbiorników energii w budynkach administracyjnych.
- Ograniczenie liczby urządzeń AGD w budynkach administracyjnych.
- Opracowanie podręcznika dot. oszczędnego gospodarowania energią w budynkach i przeprowadzenie warsztatów w tym zakresie ze wszystkimi administratorami budynków miejskich.
- Wyłączenie podświetlenia mostów.
- Skrócenie czasu działania latarni ulicznych o 30 minut.
Pierwsze działania z przygotowanego planu są już podejmowane. Czy rozwiązanie przygotowane przez ratusz pomoże ograniczyć wydatki na energię? Tego się przekonamy.