W tym roku w szczytnym celu pieniądze będzie zbierał dziennikarz Super Expressu. Maciej Gąsiorowski, Autor programu "Niezapomniani. Cmentarne historie", będzie czekać na datki 1 listopada od godziny 12:00 przy Bramie IV. Chętni będą mogli wystąpić także w jego nagraniu na żywo. Film zostanie opublikowany w internetowym serwisie YouTube.
1 listopada na Starych Powązkach spotkamy wiele znanych osobistości. Pieniądze zbierał będzie znany i lubiany aktor Kazimierz Kaczor (80 l.), którego można spotkać od godz. 13:00 przy grobowcu Kronenbergów. Jak co roku przy grobie swojego męża, Gustawa Holoubka, datki zbierała będzie Magdalena Zawadzka-Holoubek (77 l.). Zjawi się przy mogile aktora około południa. Wśród kwestujących zobaczymy również Maję Komorowską. Swoją kwestę rozpocznie o godzinie 10:00 przy Bramie św. Honoraty. W tym samym miejscu i przy katakumbach ok. godz. 15 kwestować będzie wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Prezydent Rafał Trzaskowski nie weźmie w tym roku udziału w kweście.
Wszystkie osoby, które nie mogą zjawić się na Powązkach osobiście, będą mogły przekazać pieniądze w internetowej zbiórce. - Tegoroczną nowością będzie możliwość wpłacenia datku kartą. W kilku miejscach cmentarza pojawią się terminale płatnicze - przekazał przewodniczący komitetu, Marcin Święcicki.
Triumf Jerzego Waldorffa
- Po raz 45 najbardziej znane osoby ze świata kultury będą zbierały pieniądze na renowację warszawskich grobowców. Inicjatorem akcji jest Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Coroczna akcja ratowania zabytków została zainicjowana przez Jerzego Waldorffa w 1975 roku. Dzięki jego staraniom udało się uratować setki zabytków. To triumf Jerzego Waldorffa - mówi Marcin Święcicki.
Tegoroczna zbiórka pieniędzy rozpoczyna się w sobotę 30 października o godzinie 9 i potrwa do godzin wieczornych w Dniu Wszystkich Świętych.
Do pobicia w tym roku jest rekord z 2019 - 267 tys. zł.
Polecany artykuł:
Kwesta na liście niematerialnego dziedzictwa kultury
W czwartek 28 października odbyła się konferencja prasowa w pracowni konserwacji zabytków na ul. Powązkowskiej 14. W spotkaniu z mediami uczestniczyli zastępczyni prezydenta miasta Aldona Machnowska-Góra, dyrektor stołecznego Biura Kultury Artur Jóźwik oraz przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, Marcin Święcicki. Przedstawiciele Komitetu i władz miasta zapowiedzieli zbieranie podpisów pod wpisem corocznych zbiórek na Powązkach na krajową listę dziedzictwa niematerialnego. - Kwesta nie jest tylko prostą zbiórką funduszy na renowację nagrobków, ale także szansą na spotkanie i rozmowę w tym specjalnym dniu. Dziedzictwo niematerialne to sposób tworzenia kultury, który wykorzystuje przeszłość, by w teraźniejszości budować więzi społeczne sięgające w przyszłość – powiedział Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury.
Polecany artykuł: