Aktualizacja, 9 marca
Referendum nie odbędzie się
Referendum Warszawskie jednak się nie odbędzie. W czwartek 9 marca wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę o referendum ws. ustawy o ustroju m.st. Warszawy.
Referendum Warszawskie miało odbyć się 26 marca 2017 r. (niedziela). Pytanie w referendum miało brzmieć: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Pod pytaniem umieszczone byłyby dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”.
Chodzi tutaj o opinię na temat projektu PiS - ustawy powiększającej granice Warszawy. Zgodnie z tym zamysłem aglomeracja warszawska miałaby składać się ze stolicy i wszystkich gmin okalających miasto. W granicach stolicy miałyby się znaleźć dodatkowo: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.
Kto miał głosować w Referendum Warszawskim 2017?
W Referendum Warszawskim 2017 mieli wziąć udział wszyscy mieszkańcy stolicy. Nie trzeba było być tutaj zameldowanym. Wystarczyło udowodnić, że jest się mieszkańcem Warszawy (pokazać np. umowę najmu, oświadczenie właściciela mieszkania, formularz PIT). Dzięki temu można było dopisać się do rejestru wyborców.
Kiedy Referendum Warszawskie byłoby ważne?
Referendum Warszawskie uznane zostanie za ważne w momencie, kiedy w głosowaniu wzięłoby udział co najmniej 30 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania (ok. 420 tys. osób).
Referendum Warszawskie 2017 jest wiążące?
Referendum nie byłoby niestety wiążące dla władz państwa. Jego wynik byłby jednak czytelnym sygnałem na temat opinii warszawiaków odnośnie projektu ustawy powiększającej granice Warszawy.