Sąd Okręgowy w Warszawie

i

Autor: Zuzanna Krzyczkowska Sąd Okręgowy w Warszawie

Rekiny warszawskiej reprywatyzacji przed sądem!

2019-03-13 12:02

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył pierwszy proces po wybuchu afery reprywatyzacyjnej! Na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób. Wśród nich jest znany przedsiębiorca Maciej M., jego syn Maksymilian M. i adwokat Andrzej M. Obok nich jest jeszcze dwóch innych adwokatów i rzeczoznawców. Według prokuratury ta grupa osób wspólnymi siłami przejęła prawa do nieruchomości o wartości 275 mln zł. Na pierwszej rozprawie pojawili się wszyscy oskarżeni, a prokurator Wojciech Dudek prawie trzy godziny odczytywał akt oskarżenia.

- Aktem oskarżenia objętych zostało siedem osób - Maciej M. (61 l.), Andrzej M. (35 l.), Maksymilian M. (68 l.), Grażyna K.- B. (67 l.), Michał Sz. (69 l.), Tomasz Ż. i Jacek R (66 l.) - przypomniała Katarzyna Bylicka z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Akt oskarżenia trafił do stołecznego sądu 23 marca ubiegłego roku. Wszystko trwało tak długo, bo sprawa dotycząca Królewskiej 39, Twardej 8 i 10 oraz pl. Defilad (przed wojną Sienna 29) jest bardzo złożona. W sumie do sądu z prokuratury trafiło 90 tomów akt i 71 tomów załączników.

Co prokuratura zarzuca poszczególnym uczestnikom tej afery? Czołowymi postaciami są przedsiębiorca Maciej M. i adwokat, który uchodzi za specjalistę w dziedzinie przejmowania nieruchomości zabranych na mocy dekretu Bieruta Andrzej M.

- Prokurator zarzucił im działanie wspólnie i w porozumieniu w celu doprowadzenia spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Siennej 29 do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wartości nie mniejszej niż 22 614 000,00zł. oraz spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości przy ul. Twardej 8 na kwotę nie mniejszą niż 4 340 500,00zł – tłumaczy Bylicka.

Podobne zarzuty usłyszeli obaj panowie ws. Twardej 10 i Królewskiej 39, z tym, że tutaj swój udział miał też syn Macieja M. Maksymilian. W przypadku tych nieruchomości kwota szkód wyniosła w sumie ponad 23 mln zł. Ale to jeszcze nie koniec. 61-letni przedsiębiorca i 68-letni adwokat próbowali też przejąć od miasta teren wart prawie 185 mln zł! - W związku z postępowaniem o zwrot nieruchomości oznaczonej jako „Osada Kolonialna 4 przy drodze Wilanowskiej w Sielcach rej. hipoteczny W – 1295” - mówi Bylicka. Ponadto Andrzej. M. miał też jako likwidator katowickiego Związku Kopalń „Robur” przywłaszczyć 31 mln złotych w gotówce.

Co z pozostałymi bohaterami tej sprawy? - Grażynie K. - B. zarzucono udzielenie Maciejowi M., Maksymilianowi M. i Andrzejowi M. pomocnictwa do wyłudzenia mienia wielkiej wartości na szkodę spadkobierców dawnych właścicieli gruntów – przypomina prokurator. Ostatni z zamieszanych adwokatów Tomasz Ż. miał brać udział w przejęciu Królewskiej 39. Rzeczoznawcy Michał Sz. i Jacek R. odpowiadają z kolei za zaniżanie wartości wyceny praw i roszczeń, do poszczególnych ww. nieruchomości. Ten drugi zeznawał we wtorek, ale nie przyznał się do winy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki