CO Z ELEKTROWNIĄ?

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle. Czy w Warszawie zabraknie wody i prądu?

2024-09-14 5:11

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle to powód go niepokoju. Zmiany klimatyczne postępują i na razie nic nie zapowiada, by stan uległ poprawie. I niestety, tego rodzaje susze będą pojawiać się w przyszłości. To problem, który może dotknąć bezpośrednio wszystkich mieszkańców Warszawy. Z wody w Wiśle korzystają w końcu elektrociepłownie. Czy w Warszawie zabraknie wody i prądu?

Warszawa. Rekordowo niski poziom wody w Wiśle

We wtorek, 10 września, na stacji pomiarowej Warszawa–Bulwary zarejestrowano rekordowo niski stan wody (20 cm). Do tej pory minimalna wartość wynosiła 26 cm i została osiągnięta podczas suszy letnio-jesiennej w 2015 roku (28 i 29 sierpnia oraz 5 września). Postępujące zmiany klimatyczne spowodują, że podobnych susz w przyszłości będzie więcej. Trzeba pamiętać, że z wody w rzece korzystają elektrociepłownie: Siekierki i Żerań. Czytaj

Wisła może odsłonić skarby. Rekordowo niski poziom wody w największej rzece w Polsce

Działania awaryjne. Czy w Warszawie zabraknie wody?

Podczas ostatniej suszy elektrociepłownie korzystające z wody w Wiśle musiały wykorzystać do prawidłowego funkcjonowania dodatkowe pompy. Pomimo to służby zapewniają, że w Warszawie nie zabraknie prądu i wody.

"Z powodu niskiego poziomu lustra wody w Wiśle od połowy zeszłego tygodnia układ podawania wody chłodzącej w Elektrociepłowni Siekierki pracuje z użyciem dodatkowej pompowni. Nie przewidujemy przerw w produkcji prądu i ciepłej wody mieszkańcom Warszawy nie zabraknie" - PGNiG Termika. Elektrownia Żerań też jest bezpieczna - awaryjnie wodę pobiera z Kanału Żerańskiego.

Sonda
Obawiasz się skutków zmian klimatycznych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki