Dzielnica Wisła. Jak wypadł obecny sezon nad wodą? Znamy liczby!
Podczas godzinnej podróży barką po Wiśle, z ust Magdaleny Młochowskiej, dyrektorki koordynatorki ds. zielonej Warszawy oraz Jana Piotrowskiego, pełnomocnika Prezydenta ds. Wisły usłyszeliśmy jak wyglądał obecny sezon wiślany oraz to, co czeka nas w przyszłym roku. Tego jest mnóstwo!
– W przeciągu ostatnich 10 lat zmieniło się wiele rzeczy i jeszcze dużo przed nami. To ciągły proces, chcemy pokazywać, że Wisła jest dla wszystkich. Od początku wakacji na warszawiaków przy bulwarze Pattona czekali plażowi, którzy oprócz pomocy przy wypożyczeni książek, leżaków i rzeczy potrzebnych do plażingu, edukowali i uczyli chętnych o Wiśle – słyszymy od Magdaleny Młochowskiej.
W przeciągu ostatniego roku przeprowadzono aż 8 akcji sprzątania brzegów rzeki. Największą akcją okazała się ta, zorganizowana 16 września. – Tylko tego dnia 350 osób zebrało 314 pełnym worków śmieci – wylicza Młochowska. Podczas krótkiego rejsu dowiadujemy się również, że już w piątek, 22 września nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na park naturalny Golędzinowski – celem projektu jest „ochrona cennych walorów przyrodniczych tego obszaru”.
– Chcielibyśmy stworzyć tu przestrzeń, która sama się organizuje. Wiele jej punktów nie jest jeszcze znana, takim miejscem jest chociażby Cypel Czerniakowski, który w tym roku udało się oddać. Na miejscu mamy osiem budynków i cała przestrzeń została stworzona tak, by wszyscy chętni mogli organizować tam przeróżne działania, zaczynając od aktywności sportowych, idąc przez teatr i kończąc w kończąc na edukacji – mówił Jan Piotrowski.
To na pewno był rekordowy rok jeżeli chodzi o tłumy ludzi, którzy chętnie, każdego wieczora odwiedzały brzegi Wisły. Tylko na samych Bulwarach Wiślanych co weekend pojawiało się 120 tysięcy osób. W trakcie sezonu letniego wypożyczono 18 tysięcy leżaków, pawilon edukacyjny „Kamień”, nieformalny ratusz dzielnicy Wisła, odwiedzono ponad 19 tysięcy razy, a 10 tysięcy osób skorzystało z kajaków i jak się okazuje, „ta forma spędzania czasu wolnego jest coraz bardziej popularna” – słyszymy.
– W najbliższą sobotę (23 września red.) zapraszamy wszystkich do portu czerniakowskiego, gdzie o godzinie 6:30 przejdziemy się na spacer po naturalnej przestrzeni tej okolicy – dodają organizatorzy spotkania na Wiśle.