Wymiana "kopciuchów" w Warszawie
Tylko do 31 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie na wymianę „kopciucha”. Ci, którzy nie wystąpią o dotację w tym terminie, będą musieli pokryć koszt inwestycje z własnej kieszeni. Od 1 stycznia 2023 r. będzie bowiem obowiązywał zakaz użytkowania bezklasowych źródeł ciepła na Mazowszu. Za korzystanie z „kopciucha” nakładane będą wysokie kary finansowe.
Nie przegap: Warszawa. Poziom wody w Wiśle spadł poniżej 40 centymetrów. Wstrzymano kursowanie promów
"Warszawiacy mogą również liczyć na wsparcie finansowe miasta w przypadku: inwestycji związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE), likwidacji zbiorników bezodpływowych z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości, usuwania oraz unieszkodliwiania wyrobów/odpadów zawierających azbest, a także małej retencji" - podaje ratusz.
Polecany artykuł:
RIO blokuje uchwalę Rady Warszawy
Miasto chciało ułatwić warszawiakom likwidację źródeł ciepła na paliwo stałe oraz usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów/odpadów zawierających azbest. Powstała więc uchwała Rady Warszawy, która umożliwiała wnioskowanie o dotacje miejskie na te inwestycje również przez mieszkańców nieposiadających udokumentowanego prawa do dysponowania nieruchomością. Tej możliwości dofinansowania warszawiacy jednak mieć nie będą. RIO powiedziała stanowcze "NIE" i orzekła nieważność nowej uchwały dotacyjnej na inwestycje ekologiczne w Warszawie.
- Zakwestionowanie uchwały przez Izbę wpływa na mieszkańców miasta znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy chcieliby wymienić nieefektywne źródło ciepła lub usunąć azbest, ale nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Orzeczenie może również ograniczyć potencjalną liczbę wniosków na takie inwestycje w stolicy - poinformował ratusz.
Regionalna Izba Obrachunkowa zablokowała również nowe dofinansowanie – na zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej oraz jej zazielenianie. Warszawiacy nie będą mogli zatem liczyć na wsparcie miasta w likwidacji szczelnych, nieprzepuszczalnych dla wody nawierzchni. - Nowa uchwała zakładała dofinansowanie w wysokości nawet 70% kosztów realizacji inwestycji - przekazał ratusz.
- Rada m.st. Warszawy zgodziła się także na zwiększenie kwoty dotacji na likwidację zbiorników bezodpływowych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości. Orzeczenie Regionalnej Izby Obrachunkowej oznacza, że wsparcie finansowe pozostanie na dotychczasowym poziomie - dodają władze miasta.