WARSZAWA: Rodzice zawalczą o przedszkola

2012-03-05 2:45

Coroczna walka o miejsce w przedszkolu zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie wciśnięcie dziecka do przedszkola będzie graniczyło z cudem. Maluchów jest dużo więcej niż wolnych miejsc.

Dlatego zdesperowanym rodzicom podpowiadamy, jak uzbierać maksymalną liczbę punktów i wygrać bitwę w systemie rekrutacyjnym, który zacznie działać już w przyszły poniedziałek.

- Bardzo chcielibyśmy, by synek został przyjęty do przedszkola przy ul. Sobieskiego na Mokotowie. Płacimy podatki w stolicy i jesteśmy tu zameldowani. Liczymy na to, że uzbieramy wystarczająco punktów, by Ksawery został przyjęty- mówią Angelika (38 l.) i Piotr (46l.) Przeździękowie, rodzice 2,5-letniego Ksawerego.

Rywalizacja o miejsce w przedszkolu jest zaciekła. Pierwszeństwo mają dzieci rodziców samotnie je wychowujących, z rodzin zastępczych oraz maluchy rodziców niepełnosprawnych. - Są to kryteria najwyżej punktowane - podkreśla Katarzyna Pieńkowska z Biura Edukacji. Z kolei dzieci, u których stwierdzono alergię pokarmową, otrzymają 130 pkt. Ale tylko w przedszkolach, gdzie przygotowuje się żywienie według zaleceń lekarskich.

Dziecko, którego rodzice pracują na pełen etat, prowadzą własną działalność i rozliczają PIT w stolicy, dostanie dodatkowe 32 punkty. Maluch, którego rodzeństwo już uczęszcza do przedszkola, a tak-że jeśli posiada co najmniej dwoje rodzeństwa poniżej 14. roku życia, otrzyma dodatkowo od 2 do 16 punktów. Zameldowanie w konkretnym miejscu również będzie się liczyło, szczególnie w sytuacji, gdy kilkoro dzieci zdobędzie tę samą liczbę punktów. Wtedy miejsce przypadnie temu maluchowi, który mieszka najbliżej przedszkola.

Punkty przyznawane podczas rekrutacji

130 pkt - dziecko z alergią pokarmową.

128 pkt - dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, dzieci rodziców niepełnosprawnych oraz dzieci z rodzin zastępczych.

30 pkt - dziecko rodziców pracujących na etacie, dziecko wychowywane przez samotnego, pracującego lub uczącego się rodzica (opiekuna prawnego) oraz gdy rodzice rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w US w Warszawie.

16 pkt - dziecko, którego rodzeństwo kontynuuje edukację w przedszkolu pierwszego wyboru oraz dziecko np. z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub pod nadzorem kuratorskim.

8 pkt - dziecko, które ma niepełnosprawne rodzeństwo.

4 pkt - dziecko, którego rodzeństwo ubiega się jednocześnie po raz pierwszy o przyjęcie do tego samego przedszkola.

2 pkt - dziecko posiadające dwoje i więcej rodzeństwa poniżej 14. roku życia.

1 pkt - dziecko, którego tylko jedno z rodziców pracuje, uczy się w trybie dziennym.

Przeczytaj dobry poradnik

Z poradnika, który można kupić w salonach Empik, rodzice dowiedzą się, jak poradzić sobie z wychowaniem przedszkolaka. Specjaliści radzą, jak wychować samodzielne i ciekawe świata dziecko, jak organizować gry i zabawy, co zrobić, gdy dziecko jest wstydliwe lub impulsywne, albo co odpowiedzieć, gdy zaczyna pytać, skąd się biorą dzieci. Fachowcy podpowiedzą, co zrobić, gdy maluch nie chce sprzątać zabawek i jak urządzić pokój. Kolorowy poradnik "Jak wychować przedszkolaka" kosztuje tylko 9,99 zł. Książka powstała we współpracy z psychologami z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają