Rodzinny horror pod Ostrołęką
Trudno to sobie wyobrazić!! Jak wynika z ustaleń śledczych, Paweł B. z Małkini Górnej urządził swojej matce prawdziwe piekło na ziemi. Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej postawiła mu zarzut znęcania się nad matką, W.B. Mężczyzna miał dopuszczać się zarówno przemocy psychicznej, jak i fizycznej.
Nie tylko wszczynał awantury, będąc pod wpływem alkoholu i na trzeźwo, ale także wyzywał matkę, popychał ją i ośmieszał, nie dawał spać i izolował od bliskich. Gdy agresja sięgała zenitu, niszczył wyposażenie domu, po czym grożąc nożem wrzeszczał, że ją zabije, a dom spali!
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
"Tylko żartowałem"? Szokujące tłumaczenie oprawcy
W trakcie przesłuchania Paweł B. częściowo przyznał się do winy, ale zbagatelizował swoje zachowanie. Jak informuje Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, mężczyzna tłumaczył się, że jedynie "żartował". Takie tłumaczenie nie przekonało jednak śledczych, którzy zdecydowali o skierowaniu go na badania psychiatryczne.
Okazuje się, że Paweł B. nie jest nowicjuszem w konfliktach z prawem. Był już wcześniej karany sądownie, w tym w 2022 roku za znęcanie się nad rodzicami. Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej, na wniosek prokuratury, zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. To najsurowszy środek zapobiegawczy, który ma zapewnić bezpieczeństwo pokrzywdzonej i prawidłowy tok postępowania. Grozi mu do 5 lat więzienia.
Gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie?
Prawo stoi po Twojej stronie! Jeśli jesteś ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc.
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer alarmowy 112. Masz również prawo do złożenia na Policji lub w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez osobę, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
W razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia pomocy medycznej, możesz zażądać wystawienia bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.Jeżeli potrzebujesz rozmowy, bezpłatnej porady prawnej, wsparcia psychologicznego albo udzielenia informacji o miejscach pomocy w Twojej najbliższej okolicy zadzwoń pod numer:
- 800 120 002 - telefon Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", połączenie jest bezpłatne, możliwe całodobowo, 7 dni w tygodniu, przez cały rok (także w święta) lub napisz maila na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info;
- (22) 668 70 00 - Poradnia telefoniczna Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP, czynna w godzinach 12.00 - 18.00. Opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej lub napisz maila na adres: poradnia@niebieskalinia.pl
- 600 07 07 17 - całodobowy, interwencyjny telefon Fundacji Centrum Praw Kobiet, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej
- 888 88 33 88 - przeciwprzemocowy telefon dla kobiet Fundacji Feminoteka, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej. Działa także specjalna aplikacja Avon Alert, z której kobiety mogą korzystać również poza godzinami pracy telefonu.
- 537 375 505 - telefon Fundacji Projekt Starsi, zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy wobec osób starszych, pon.-pt. od 12.00-16.00, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej, fundacja@projektstarsi.pl
- 800 120 226 Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 15.30 (połączenie bezpłatne). Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć.