Porzucone rowery Veturilo w Warszawie

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI Porzucone rowery Veturilo w Warszawie

Rowery widmo w Warszawie. Veturilo w krzakach [ZDJĘCIA]

2021-04-27 20:23

Trwa dziewiąty sezon Warszawskiego Roweru Publicznego. Tegoroczny będzie ostatnim, który obsługiwała firma Nextbike Polska. Firma ta przez cztery lata obsługiwała rowery miejskie i obsługuje jeszcze w tym sezonie. Kadencja firmy Nextbike mieszkańcom kojarzy się głównie z rozkręconymi, porzuconymi rowerami.

Amatorzy rozkręcania rowerów

Obecnie Veturilo to blisko 400 stacji i prawie 5800 rowerów. Jest ich około 1000 mniej niż w roku ubiegłym. I niestety wciąż ta liczba maleje. Dlaczego? W lasach takich jak ten przy jeziorku Czerniakowskim albo w Rezerwacie Olszynka Grochwoska można znaleźć całe, lub pozostałości po rowerach miejskich. To tylko nieliczne z miejsc, w których można znaleźć porzucone rowery. – Siedzę często na działce i widzę. Ludzie nie szanują tych rowerów. Widziałem na Mokotowie nieraz tylko pozostałości po rowerach miejskich. Ktoś je rozkręcił – skarży się Adam Szczepanowski (50l.), działkowiec przy lasku Bródnowskim.

Wypadek na Filtrowej. Dwa auta zdemolowały stację Veturilo

Największy system w Europie?!

Veturilo to przecież największy system rowerowy w Polsce i piąty w Europie. W szczytowym okresie Veturilo notuje dziesiątki tysięcy wypożyczeń dziennie. Jednak te rowery giną. Najczęściej leżą porzucone w krzakach. Nawet miała miejsce taka sytuacja, że grupka osób wyrzuciła rower miejski do Wisły.

Aż 10 razy mniej za pomoc!

Od 30 czerwca obowiązuje akcja „Zgłoś rower” zorganizowana przez Nextbike i ma na celu zachęcenie mieszkańców do zgłaszania porzuconych rowerów. Według regulaminu akcji, każdy kto zgłosi, że znalazł porzucony rower Veturilo otrzyma 5 zł w przypadku, gdy użytkownik wskaże miejsce, gdzie znajduje się porzucony rower, dokona jego zabezpieczenia poprzez założenie obejmy na rower i przypnie go. Albo 10 zł w przypadku, gdy użytkownik odprowadzi rower na Stację i dokona prawidłowego wpięcia roweru do elektrozamka. Jeszcze w 2019 roku regulamin akcji „Zgłoś rower” przewidywał nagrodę 50 zł

Kto następny?

Czteroletnia umowa z firmą Nextbike Polska, czyli dotychczasowym operatorem Veturilo dobiega końca. - Skala i popularność Veturilo są ogromne. Chcemy jednak by system dalej się rozwijał. Dlatego Warszawa intensywnie przygotowuje się do przetargu na nowe Veturilo – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Nowa umowa przewiduje powiększenie systemu do 6,4 tys. rowerów. Operator nowego Veturilo zostanie wybrany na okres 8 lat – 2021-2028. Ratusz chce położyć duży nacisk na kontrole jakości. Między innymi operator będzie miał obowiązek wymianę zużytych rowerów, oraz ich naprawę. Zostanie to szczegółowo określone w kontrakcie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki