Balet Córka źle strzeżona

i

Autor: Shuttertock

Rozpalone Ogrody Muzyczne. Opera, jazz, balet i piosenki retro

2024-07-05 16:52

Publiczność festiwalu Ogrody Muzyczne 2024 rozgrzana została w pierwszym tygodniu przez norweski zespół Bjarte Eike i Soliści Barokowi oraz przez orkiestrę Leopoldinum ze skrzypkiem i dyrygentem Alexandrem Sitkovetskym. 6 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego warszawską widownię rozgrzeje z pewnością koncert francuskiego big bandu jazzowego Umlaut. A dwa dni później jej wzrok zachwyci sfilmowany balet „Córka źle strzeżona”.

Soliści Barokowi pokazali koktajl muzyki dawnej z tańcami skandynawskimi i żeglarskimi szantami, który stworzył atmosferę jak z koncertu rocka. Widzowie śpiewali, klaskali, kołysali się w rzędach i wykrzykiwali groźne „Hu” na komendę lidera zespołu.

Natomiast Brytyjczyk Alexander Sitkovetsky i Argentyńczyk Christian Danowicz zaprezentowali wspaniałą wirtuozerię w różnych wersjach „Czterech pór roku” autorstwa Piazzolli oraz Richtera wg Vivaldiego.

27/06/2024 Festiwal Ogrody Muzyczne wraca na Zamek Królewski. Na początek - Pavarotti w "Cyganerii"

6 lipca o godz. 19.00 francuski big band zagra koncert „Krótka historia swingu”. Czternastu instrumentalistów zaprezentuje pełnokrwistą, roztańczoną muzykę lat dwudziestych XX wieku. I całkiem prawdopodobne, że porwie widzów do podrygiwania w jej rytmie.

Nazajutrz, w niedzielę 7 lipca o 18:30 na ekranie pojawi się „Tosca” Pucciniego w inscenizacji z Amsterdamu (2023). W partii tytułowej szwedzka sopranistka Malin Byström.

Festiwal Ogrody Muzyczne nie przewiduje w tym roku ani dnia przerwy. Więc już w poniedziałek 8 lipca o godz. 18:30 widzowie obejrzą pierwszy w tegorocznej odsłonie balet – sfilmowaną „Córkę źle strzezoną” z muzyką Ferdinanda Herolda i w choreografii Fredericka Ashtona (1904–1988), znakomitego brytyjskiego tancerza i choreografa. Przedstawienie w wykonaniu londyńskiego The Royal Ballet zarejestrowano w roku 2015 na scenie tamtejszej opery Covent Garden. Nazajutrz (9 lipca) o 18:30 znowu Londyn. Wielkim hitem był koncert 55-letniego Luciano Pavarottiego w zalanym deszczem Hyde Parku w roku 1991. Gościem specjalnym była księżna Diana. Król tenorów zaprezentował arie z oper włoskich (Verdi, Puccini i Leoncavallo) oraz francuskich (Massenet i Meyerbeer).

W środę 10 lipca o 18:30 kolejny film z operowym szlagierem. „Cyrulik sewilski” Rossiniego zabrzmi w inscenizacji z Opery Wiedeńskiej (2021). W partii Hrabiego Almaviwy – peruwiańslki tenor liryczny Juan Diego Flórez, zaś popisową „Arię o plotce” Don Basillia wykonuje rosyjski bas Ildar Abdrazakow.

Bohaterem filmu w czwartek 11 lipca o 18:30 będzie niemiecki skrzypek David Garrett. Jego koncerty Weronie i Rzymie w poprzednich latach zyskały wielki aplauz widowni Ogrodów Muzycznych. Zapewne i tym razem jego wirtuozeria błyśnie z wielką mocą z ekranu na Zamku Królewskim. Koncert zarejestrowany rok temu w Taorminie na Sycylii zawierał utwory Vivaldiego, Schumanna, Saint-Saënsa i Kreislera, a na scenie towarzyszyli mu orkiestra z Mesyny oraz gitarzysta i basista.

Drugi tydzień festiwalu zakończy koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu śpiewaków i pianistów Akademii Operowej stołecznego Teatru Wielkiego. Rozczulać będą najsłynniejszymi piosenkami z muzyką Władysława Szpilmana i tekstami Mariana Hemara (piątek 12 lipca, godz. 19).

Program Ogrodów Muzycznych na stronie: https://www.ogrodymuzyczne.pl/program/

Bilety i karnety

a) w internecie na stronie: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/festiwal-ogrody-muzyczne

b) stacjonarnie - w informacji turystycznej Plac Zamkowy 1/13 na półtorej godziny przed wydarzeniami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają