Dwóch nastolatków utonęło w Wiśle
W ostatnim czasie informowaliśmy o tragicznym finale poszukiwań dwóch ukraińskich nastolatków, którzy wraz ze swoim znajomym wypoczywali nad Wisłą, na wysokości Góry Kalwarii. Postanowili wejść do rzeki, by się delikatnie schłodzić. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że zabawa może zakończyć się tragedią. Nie docenili możliwości siły natury. Jeden chłopak z powrotem dopłynął do brzegu, dwóch zostało porwanych przez silny nurt Wisły.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koszmarny finał poszukiwań. Ciało zaginionego pod Sochaczewem 40-latka wyłowiono z Wisły
21 czerwca, chwilę po godzinie 22, ratownicy piaseczyńskiego WOPR-u opublikowali informację dotyczącą zakończonych już poszukiwań. – W godzinach popołudniowych ciała ofiar zostały odnalezione w rejonie portu w Górze Kalwarii, przez zespół Policji i zespół Piaseczyńskiego WOPR – czytamy w mediach społecznościowych.
Dlaczego Wisła jest tak niebezpieczną rzeką?
Wisła jest rzeką dziką i bardzo niebezpieczną. Sam wypadek z udziałem dwóch nastolatków sprzed kilku dni miał miejsce przy tak zwanym przykosie. Z jednej strony jest bardzo płytko, a nurt jest spokojny, metr dalej, zaczyna się głębia i bardzo wartki nurt. Co widać na zdjęciu poniżej.
– „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Wisła niemal na całym swoim biegu uznawana jest za miejsce niebezpieczne dla kąpieli. Częste zmiany nurty, silny prąd, wiry i osuwiska stanowią potencjalne zagrożenie dla wypoczywających nad jej brzegami – przekazują piaseczyńscy policjanci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Baseny w Warszawie. Który basen w Warszawie jest najtańszy? [RANKING]
Rozpoczął się sezon utonięć
Tylko w 2020 roku w województwie mazowieckim utonęło 58 osób. W poprzednim roku na liście znalazło się 38 osób. Policjanci przekazali ostatnio, że tylko w samym czerwcu na terenie całego kraju utonęły aż 42 osoby! W roku 2021 na terenie Polski odnotowano 422 utonięcia.
– Pamiętajmy o wybieraniu bezpiecznych miejsc letniej kąpieli. Nie pijmy alkoholu przed wejściem do wody. Niech przyświeca nam hasło: piłeś, nie pływaj – ostrzega kom. Justyna Stanik-Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.