Dzielnica chciała polubownie rozwiązań umowę z użytkownikami wieczystymi tego terenu. Niestety, właściciele nie ustosunkowali się do wezwania.
- Celem Urzędu m.st. Warszawy nie jest walka z użytkownikami wieczystymi, ale należyte zabezpieczenie tego obiektu, jego ostateczna adaptacja i udostępnienie mieszkańcom – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Teren przy ul. Prądzyńskiego 14A wraz z zabytkowymi, XIX-wiecznymi zbiornikami gazu przeszedł w prywatne ręce w 1991 r. Właścicielem terenu stała się Fundacja „Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945”, a użytkowanie wieczyste zostało ustalone na 99 lat. Nieruchomość została odsprzedana przez Fundację w prywatne ręce w 1996 roku.
W 2015 roku dzielnica postanowiła sprawdzić, czy właściciele utrzymują miejsce w należytym porządku. Według urzędników zabytkowe zbiorniki są zaniedbane i niszczeją. Nie wykonano potrzebnych prac konserwatorskich.
Mieszkańcy Woli obawiają się o swoje koloseum. Dla wielu z nich to jedno z najważniejszych miejsc w całej dzielnicy i symbol XIX-wiecznej Warszawy.
- Bardzo często przychodzę tu na spacer. Chciałabym, żeby coś zaczęło tu dziać się – mówi jedna z mieszkanek.
Ostatnio przy zbiornikach pojawiły się rusztowania. Może to oznaczać, że użytkownik terenu rozpoczyna remont obiektów przy Prądzyńskiego.