Wisła pomimo wielu prób ujarzmienia zachowała swój naturalny charakter. O jej unikatowej wartości świadczy fakt, że żadne inne duże miasto Europy nie może się pochwalić tak bogatym przyrodniczo terenem – i to w samym sercu stolicy!
Lewy brzeg, z bulwarami, jest z założenia bardziej zurbanizowany. Prawy zaś – z licznymi plażami i łęgami – „dziki”. Po obu stronach jest co robić. Ciągną się tu m.in. ścieżki rowerowe i trasy spacerowe, z których korzystać można cały rok.
Mamy bulwary!
Najważniejszą inwestycją tego sezonu są z pewnością bulwary. Chodzi o miejską promenadę ciągnącą się od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do wysokości ul. Boleść na Podzamczu, która została otwarta w wakacje.
Bulwary, których przebudowę jeszcze przed wojną rozpoczął prezydent Stefan Starzyński, zostały gruntownie zmodernizowane. Pojawił się m.in. nowy, trzeci poziom umożli wiający cumowanie statków i łodzi oraz dodatkowe przejście podziemne pod Wisłostradą.
Korzystać tu można m.in. z przestronnych placów, tarasów widokowych czy miejsc wypoczynku pod pergolami. Dostępne są też ścieżki dla rowerzystów oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Od przyszłego sezonu działać tu będzie również pawilon kawiarniany oraz restauracje na wodzie.
Dla rowerzystów i wodniaków
Nieopodal bulwarów, na Podzamczu znajduje się Multimedialny Park Fontann. Od kilku lat przyciąga on tłumy turystów i mieszkańców miasta. Nic dziwnego. To jedyny w swoim rodzaju kompleks wodny, składający się m.in. z niemal 400 dysz wodnych i 300 reflektorów. Co roku w sezonie odbywają się tu multimedialne pokazy, takie jak „Światła wody” czy „Taniec źródeł”. Pokazy odbywają się w sezonie w piątki i soboty po zmroku, a wstęp jest bezpłatny.
Warszawiacy lubiący aktywny wypoczynek chętnie korzystają z Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Wiedzie on wzdłuż lewego brzegu rzeki. To ok. 30-kilometrowy ciąg promenad, ścieżek i dróg rowerowych. Prowadzi od północnej do południowej granicy Warszawy, czyli od parku Młocińskiego i Łomianek do Kępy Zawadowskiej na krańcach Wilanowa.
Dawny blask odzyskał także Port Czerniakowski. To jedyny port rekreacyjny w Warszawie. Jest pogłębiony, odbudowane zostało zachodnie nabrzeże oraz wybudowano instalacje. W jego sąsiedztwie znajdują się m.in.: Bosmanat, stacja Veturilo, działają kluby sportowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
W nurcie zmian
Inwestycje te zmieniły oblicze rzeki. Dzięki nim powodów do spędzania czasu nad Wisłą mieszkańcy i turyści mają coraz więcej. Zarówno one, jak i doposażenie praskich plaż udało się zrealizować dzięki projektowi „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy Pedałuj i Płyń (bike & sail) – etap I”, dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W trakcie realizacji jest m.in. przebudowa kolejnego odcinka bulwarów (do mostu Świętokrzyskiego) oraz budowa miejskich toalet.