Bezpieczniej na drogach
W akcji „Znicz” użyte zostaną zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Policjanci posłużą się także laserowymi miernikami prędkości. Mundurowi będą kontrolować prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia pasażerów. Policjanci będą reagować w każdym przypadku naruszenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy zostaną naruszone przepisy ruchu drogowego dotyczące relacji pieszy - kierujący.
>> Znani pochowani w Warszawie: Powązki, Cmentarz Wojskowy, Północy, Bródnowski
Stróże prawa skupią się także na zapewnieniu płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie nekropolii. W razie potrzeby w każdym przypadku tworzenia się zatorów drogowych będą podejmować ręczne kierowanie ruchem.
Uwaga na złodziei
Funkcjonariusze prewencji oraz służb kryminalnych zarówno umundurowani jak też po cywilnemu pełniąc służbę w okolicach cmentarzy i na terenie nekropolii, gdzie tłok to okazja dla złodziei, swoją uwagę skupią na przeciwdziałaniu kradzieżom i włamaniom do pojazdów, niedopuszczeniu do profanacji grobów oraz zapewnieniu bezpieczeństwa osób odwiedzających miejsca pochówku. To właśnie oni będą zwracać uwagę na osoby, które poprzez kradzież chcąc wzbogacić się w łatwy sposób.
Utrudnienia w ruchu? Lepiej korzystać z komunikacji miejskiej
Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas działań „Znicz”, dużego natężenia ruchu należy spodziewać się zarówno w rejonie cmentarzy, jak i na drogach dojazdowych do miast. Dlatego, w miarę możliwości lepiej zostawić samochód na parkingu i korzystać z komunikacji publicznej, która w okresie świątecznym będzie funkcjonowała według specjalnych rozkładów jazdy, by jak najbardziej ułatwić dojazd na cmentarz. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wyjazd samochodem, warto pamiętać, że na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także na niektórych ciągach komunikacyjnych zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu.