Akcja Żonkile w Warszawie

i

Autor: A. Szulc Akcja Żonkile w Warszawie

Żonkile w rocznicę powstania w getcie. POLIN szuka wolontariuszy i obiecuje bonusy

2018-01-24 9:30

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza wolontariuszy do współpracy przy organizacji szóstej odsłony akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Jak co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Warto dołączyć do akcji nagrodzonej tytułem najlepszej kampanii społecznej 2016 roku. Zgłoszenia do końca lutego.

Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w akcji wzięło udział ponad 2,5 tysięcy wolontariuszy w samej Warszawie, którzy rozdali 300 tysięcy papierowych kwiatów.

Muzeum POLIN zaprasza do udziału w akcji osoby, które ukończyły czternasty rok życia. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie polin.pl/wolontariat. Zadaniem wolontariuszy będzie rozdawanie papierowych kwiatów na ulicach Warszawy i informowanie o obchodzonej rocznicy. Osoby, które wezmą udział w tegorocznej odsłonie, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

W ubiegłym roku do akcji Żonkile przyłączyło się około tysiąca osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. 19 kwietnia 2017 roku wolontariusze rozdali aż 100 tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów. W tym roku Muzeum POLIN planuje wręczyć ich jeszcze więcej w samej Warszawie.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

CZYTAJ TEŻ: Co ciekawego na Woli? TOP 7 miejsc, które musisz odwiedzić [GALERIA]

CZYTAJ TEŻ: Był jedynym czarnoskórym uczestnikiem Powstania. Znaleziono jego grób

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają