Kolejarze odbudowali starą stację

Rusza pociąg z Warszawy nad Zegrze. Z dużym opóźnieniem w końcu się udało!

2023-06-10 6:01

Kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych po 29 latach przywrócili połączenie kolejowe Warszawy z Zalewem Zegrzyńskim. Powstała całkowicie nowa stacja, dzięki której letnie wycieczki nad wodę będą dla warszawiaków bajecznie proste. Inwestycja początkowo miała być gotowa do końca 2022 roku, ale po drodze złapała duże opóźnienie. Ostatecznie pierwszy pociąg wjedzie na nowy peron w niedzielę, 11 czerwca.

11 czerwca rusza pociąg do Zegrza

Jak fotoreporter „Super Expressu” pojawił się na budowie przystanku PKP Zegrze Południowe, robotnicy dokonywali jeszcze ostatnich poprawek – docinali krawężniki, układali płyty chodnikowe. Wszystko jednak wskazuje na to, że w niedzielę, po 29 latach przestoju, nad Zalew Zegrzyński znów dojedzie pociąg. - Przywrócenie linii do eksploatacji i ruchu pociągów zaplanowano 11 czerwca 2023 roku – przekazał Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK S.A.

Ułatwienie dla wszystkich

Do stacji ulokowanej przy obecnej pętli autobusowej „Zegrze Płd.” dojadą pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej jadące z Piaseczna, przez Legionowo i Wieliszew – czyli linia S4. - Będą to wybrane kursy tej linii. W sumie w dni powszednie z Warszawy do Zegrza, co około godzinę, dojedzie 19 par pociągów. W ten sposób powstanie nie tylko połączenie dla spragnionych odpoczynku nad wodą, ale również – w drugim kierunku – wygodny dojazd do pracy, szkoły czy uczelni dla mieszkańców Wieliszewa, Zegrza i okolic – powiedział Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Budowa z problemami 

Remont starego, nieużywanego, odcinka między Wieliszewem a Zegrzem Południowym rozpoczął się w lutym 2022 roku i początkowo kolejarze zapowiadali, że zakończy się jeszcze w tym samym roku. Nieoczekiwane problemy z geologią podbudowy torowiska opóźniły prace o kolejne pół roku. Ostatecznie wykonawca oddaje do użytku zupełnie nową stację, z ławkami, wiatami i funkcjonalnym oświetleniem. Znalazły się na niej tablice informacji pasażerskiej i czytelne znaki. Całość dostosowana jest do osób z niepełnosprawnościami. Na modernizowanym odcinku powstał również dodatkowy przystanek – Wieliszew Centrum, w rejonie skrzyżowania z ul. Modlińską (DW 631), które zostało wyposażone w sygnalizatory i rogatki. Projekt kosztował 45 milionów złotych.

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki