Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich poszukiwany
W czwartek, 25 sierpnia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że zostanie powołany Rzecznik Praw Uczniowskich, który uzupełni istniejącą sieć rzeczników w stołecznych szkołach. - Wsłuchujemy się w głos młodego pokolenia, a jednym z postulatów było właśnie powołanie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich - mówił Trzaskowski na czwartkowej konferencji prasowej.
Jak przekazał ratusz, badania pokazały, że potrzebę powołania Rzecznika Praw Uczniowskich widzi ponad 70 proc. warszawskich uczniów. Zabiegała o to również Młodzieżowa Rada Warszawy, warszawscy radni, a także przedstawiciele środowisk oświatowych i pozarządowych.
Zobacz też: Dramatyczna akcja ratunkowa na Targówku. Nieprzytomny Ukrainiec leżał na ziemi. Nie oddychał i nie reagował na bodźce słuchowe
Właśnie rozpoczął się nabór na to stanowisko. Kogo właściwie szuka ratusz? Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać Rzecznikiem Praw Uczniowskich?
W ofercie pracy pośród niezbędnych wymagań wymieniono m.in.:
- wykształcenie wyższe I lub II stopnia z zakresu administracji publicznej, zarządzania, socjologii, nauk społecznych z zakresu zarządzania oświatą lub samorządu terytorialnego, pedagogiki lub jednolite magisterskiej na kierunku prawo
- minimum 3-letni staż pracy
- powyżej 2 lata doświadczenia zawodowego z zakresu oświaty, administracji publicznej, realizacji projektów edukacyjnych
Co będzie robił Rzecznik Praw Uczniowskich?
Do zadań Rzecznika Praw Uczniowskich będzie należeć między innymi rekomendacja, w jaki sposób postąpić w przypadku naruszania praw uczniów, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji. Rzecznik będzie również współpracował z dyrektorami i nauczycielami szkół i placówek oświatowych oraz samorządami uczniowskimi i radami rodziców pomagając rozwiązywać konflikty.
Nie przegap: Warszawa Śródmieście. Policjanci, którzy wulgarnie zwyzywali Ukraińca, nie zostali zawieszeni
Warto dodać, że przy Warszawskim Rzeczniku Praw Uczniowskich powstanie również zespół ekspercki złożony z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. pracowników instytucji związanych z edukacją, urzędników, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjalistów, których obecność będzie zależeć od rodzaju spraw zgłaszanych przez uczniów.
Szczegółowe kryteria oraz informacje dotyczące konkursu na warszawskim portalu e-Rekrutacje - Inspektor ds. edukacji, oświaty i wychowania (Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do praw uczniowskich).