Rzeczniczka rosyjskiego MSZ drwi z Polaków. „Rażące naruszenie prawa”

i

Autor: wikidata.org & Marcin Smulczyński / Super Express Rzeczniczka rosyjskiego MSZ drwi z Polaków. „Rażące naruszenie prawa”

Rosjanie oskarżają Polskę o kradzież Szpiegowa. Będzie odwet

2022-04-14 15:17

Budynki po radzieckich dyplomatach znajdujące się przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, po latach znowu są zarządzane przez władze stolicy. Z takim obrotem spraw nie może pogodzić się rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że to naruszenie prawa międzynarodowego.

Zajęcie przez warszawskie władze budynków przy ul. Sobieskiego 100 skomentowała Maria Zacharowa, która często w mocnych słowach przekazuje stanowisko rosyjskiego rządu.

Zdaniem Zacharowej zajęcie dawnych budynków po radzieckich dyplomatach to „działania niezgodne z prawem”. – Działania strony polskiej są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego: zarówno dwustronnej umowy międzyrządowej, jak i konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych – stwierdziła rosyjska rzeczniczka.

ZOBACZ GALERIĘ: To Rosjanie ukrywali w centrum Warszawy. Mamy zdjęcia ze środka Szpiegowa

Każdy nieprzyjazny krok ze strony Warszawy będzie skutkował adekwatną, skuteczną odpowiedzią z naszej strony – dodała Zacharowa.

Zdaniem rzeczniczki w państwach należących do OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) panuje „toksyczna i rusofobiczna atmosfera”.

Warszawa przejęła „Szpiegowo”. Budynek już nie należy do Rosjan

Historia Szpiegowa

"Szpiegowo" to zespół dwóch połączonych kaskadowych bloków przy ul. Sobieskiego 100, które powstały w latach 1977-1978 na mocy umowy z ZSRR o wymianie gruntów pod przedstawicielstwa handlowe. 

W czasach PRL budynek zarazem hotelem i rezydencją dla radzieckich dyplomatów. Strona polska i rosyjska mają odmienne zdanie co do statusu tej nieruchomości, ale w 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Federacja Rosyjska ma zapłacić polskiemu Skarbowi Państwa ponad 7,8 miliona złotych wraz z odsetkami za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Co więcej, w tym samym roku sąd nakazał też Federacji Rosyjskiej wydanie budynku stronie polskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna w Ukrainie. W ramach protestu położyli się na ziemi. "Przestańcie obiecywać, zacznijcie działać"

W marcu, gdy stosunki polsko-rosyjskie po wybuchu wojny na Ukrainie uległy pogorszeniu, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział przejęcie osiedla radzieckich dyplomatów. Dodał również, że docelowo, po przejęciu budynków i przeprowadzeniu w nich niezbędnych remontów "Szpiegowo" ma być wykorzystane do zakwaterowania ukraińskich uchodźców.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki