Samorząd Mazowsza pomoże w usunięciu 2 tys. ton chemikaliów. „Składowano je pod gołym niebem”

i

Autor: Materiały prasowe/WIOŚ w Warszawie Samorząd Mazowsza pomoże w usunięciu 2 tys. ton chemikaliów. „Składowano je pod gołym niebem”

Tysiące pojemników z odpadami!

Katastrofa ekologiczna w Rybnie. Na terenie hali i pod gołym niebem składowano tysiące pojemników z trującymi odpadami!

2022-08-24 11:21

W 2020 roku w gminie Rybno odnaleziono blisko dwa tysiące palet ze zbiornikami pełnymi chemicznych, trujących płynów. Koszt usunięcia i unieszkodliwienia odpadów oszacowano na 10 mln złotych. Władze gminy rozkładały ręce i zastanawiały się, skąd wziąć pieniądze na ten cel.

Katastrofa ekologiczna w Rybnie

Problem gminy Rybno rozpoczął się jeszcze w kwietniu 2020 roku, o czym informowaliśmy. Na terenie prywatnej posesji we wsi Jasieniec znaleziono niebezpieczne chemikalia, najprawdopodobniej odpady z procesów drukarskich. Dziesiątki tysięcy litrów trujących odpadów magazynowano w dwóch halach i pod gołym niebem. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przekazywali wtedy, że dawno nie widzieli takiego składowiska.

W dwóch halach oraz w bezpośrednim ich sąsiedztwie znajdują się około 1864 palety załadowane mauzerami (poj. 1000 l) oraz metalowymi beczkami (poj. 200 l, po 4 szt. na palecie). Na terenie nieruchomości stwierdzono również rozlewiska nieznanych substancji o chemicznym zapachu oraz kilka palet z przeterminowaną żywnością – komentowali.

ZOBACZ TEŻ: Quadami rozjeżdżali rezerwat przyrody w Warszawie. Wszystko zostało nagrane! Czy policja zareaguje?

Większość odpadów była już nieszczelna!

W momencie odkrycia odpadów część pojemników była już nieszczelna, udało się jednak zapobiec przedostaniu substancji, chociażby do pobliskiej rzeki. Obowiązek unieszkodliwienia nielegalnie podrzuconych chemikaliów spadł jednak na gminę Rybno. Koszt całej operacji wyceniono na ponad 10 mln zł, czyli około połowę gminnego budżetu. Jako że przepisy zabraniają gminom zaciągania kredytów na tak duże kwoty, konieczne było dofinansowanie z zewnątrz – dowiadujemy się z samorządu Mazowsza.

W czwartek (25 sierpnia) na godzinę 10 zaplanowano podpisanie umowy dotacyjnej, która zostanie zawarta pomiędzy władzami gminy a samorządem Mazowsza. Umowa będzie opiewać na 4 miliony złotych dotacji. W spotkaniu, które zaplanowano w Urzędzie Gminy Rybno przy ul. Długiej 20, weźmie udział wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

ZOBACZ: Powstanie największy park w Warszawie. Znamy lokalizację!

Resztę kwoty, czyli 6 milionów złotych, zostanie zapewnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.21 lipca podpisana została umowa dotacji na ponad 6 mln zł. W trakcie uroczystości w siedzibie Narodowego Funduszu w Warszawie, w której uczestniczył Poseł na Sejm RP Maciej Małecki oraz Wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk, swój podpis na dokumentach złożył Wójt Gminy Rybno Damian Jaworski – przekazuje fundusz.

"Śmieci będą nawet dwa razy droższe". Warszawa planuje oddać odpady w ręce jednej firmy
Sonda
Czy segregujesz śmieci?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki