Gdy w październiku 2010 roku pani Barbara podpisała umowę najmu zrujnowanego budynku stojącego na podwórzu kamienicy przy ul. Komandosów skakali z mężem ze szczęścia. Zakasali rękawy i do grudnia położyli nowy dach, wymienili okna, wyrównali ściany, uporządkowali całe podwórko.
Nagle w połowie stycznia w kamienicy i w ich domu wyłączono wodę. Miesiąc później woda popłynęła, ale tylko u sąsiadów. Okazało się, że lokatorzy odcięli dopływ do pani Basi i do mieszczącego się w kamienicy biura zrzeszenia. - Usłyszeliśmy, że zrzeszenie to oszuści, a my wody nie dostaniemy, bo z nimi knujemy - opowiada pani Basia. Bez wody męczą się już czwarty miesiąc.
Zrzeszenie milczy jak zaklęte, a samozwańczy zarządcy z kamienicy czekają na to, aż się wyniesie. - Okazało się, że odcięto nam wodę, bo zrzeszenie zalegało z opłatami. Potem wyszło na jaw, że nie ma praw do budynku i przejmie go dzielnica - tłumaczy Bożena Szymańska (57 l.), mieszkanka kamienicy. - Tyle lat nas oszukiwali, teraz muszą za to odpowiedzieć - dodaje jej sąsiadka Zenona Murawik (66 l.). A nowi lokatorzy? - Przyszli tu, bo w zrzeszeniu naobiecywali im, że nas wykupią. Nic z tego - mówią.
Konflikt trwa w najlepsze, a dzielnica... umywa ręce. - Lokatorzy powinni spróbować porozumieć się sami - mówi wiceburmistrz Rembertowa Robert Kuś i zapowiada, że urząd ureguluje stan prawny nieruchomości. - Wystąpiliśmy do biura gospodarowania nieruchomościami o uzupełnienie ksiąg wieczystych. Potem wystąpimy o komunalizację tej nieruchomości, zweryfikujemy umowy z lokatorami i podpiszemy nowe - dodaje. To, że sprawa zajmie dwa lata, a ludzie bez pomocy dzielnicy nie odzyskają wody, niestety, nie robi na nim wrażenia.