Saska Kępa: Tu ciągną elity

2014-07-31 17:42

Saska Kępa to miejsce przyciągające elity. Zabytkowa dzielnica, z pięknymi ulicami, domami, mnóstwem knajpek i restauracji. Powstają tu też kameralne nowoczesne inwestycje.

"To był maj, pachniała Saska Kępa…" - "Małgośka" Agnieszki Osieckiej to hymn Saskiej Kępy, a sama poetka to dziś najbardziej znana postać związana z Kępą.

Saska Kępa w XIX wieku była miejscem niedzielnych wycieczek mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy. Tu, na wsi, można było potańczyć, posłuchać muzyki, pojeździć na karuzeli czy posiedzieć w gospodzie. Kto odwiedził wystawę Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym, mógł podziwiać jego rysunek "Prado", który przedstawia właśnie zabawę na Saskiej Kępie. "Choćby Saska Kępa, byle niepodległa" - mawiał Józef Piłsudski przed odrodzeniem państwa Polskiego.

Zobacz: Piękne wzgórze Sekrety dzielnic - Mokotów

Saska Kępa dopiero po I wojnie światowej zaczęła zmieniać swój charakter. Pojawiła się tu nowoczesna, tak dziś przez nas podziwiana, architektura. Saska Kępa stała się miejscem, do którego ciągnęły i nadal ciągną elity. Tu swoje wille mieli m.in. słynny kompozytor Witold Lutosławski, wybitny kompozytor i dyrygent Grzegorz Fitelberg z żoną Haliną Szmolcówną, primabaleriną Teatru Wielkiego, sławna śpiewaczka Ewa Bandrowska-Turska, Stefan "Wiech" Wiechecki, Alina i Czesław Centkiewiczowie, podróżnicy, znawcy Antarktydy, autorzy książek dla młodzieży, Jan Suzin i Jan Kobuszewski. Z Saską Kępą związana była poetka i pisarka Agnieszka Osiecka. Dziś mieszkają tu m.in. Kazimiera Szczuka, Joanna Szczepkowska, Edyta Geppert, Krzysztof Tyniec, Laura Łącz.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki