Wolontariuszem może zostać każda pełnoletnia osoba, ale pracownicy schroniska przypominają, że taka praca to duża odpowiedzialność. Wymaga regularności i konsekwencji w działaniu. Dlatego też „Paluch” prosi, by przed wysłaniem zgłoszenia uważnie przeczytać jakie zadania czekają potencjalnych ochotników. Schronisko stawia na długofalową współpracę.
Do zadań wolontariuszy należą m.in. czynności promocyjne takie jak doradztwo dla adoptujących, pisanie ogłoszeń czy udział w akcjach promocyjnych poza schroniskiem; czynności socjalizacyjne – praca z kotami lękliwymi, agresywnymi, w depresji, wspieranie opiekunów w pracach m.in. porządkowych (sprzątanie kuwet, misek, dezynfekcja sal i klatek), karmieniu oraz obserwacja kotów pod kątem wychwytywania problemów zdrowotnych i behawioralnych; przeprowadzanie wizyt poadopcyjnych.
Wśród wymagań stawianych wolontariuszom oprócz pełnoletniości są m.in. gotowość do częstych wizyt w schronisku (w czasie okresu przygotowawczego w weekendy, a później min. 3 razy w miesiącu na około 4 godzin), umiejętność pracy w zespole czy chęć do nauki.