Wielka akcja!

Ścięli drzewo, żeby uratować chrząszcza. Potem ekolodzy wieźli go 30 kilometrów

Wielka akcja w podwarszawskim Izabelinie! W pniu drzewa na terenie szkoły podstawowej pracownicy wykryli bardzo rzadki gatunek chrząszcza. Owad był tam wraz z larwami. Do akcji ratowania zagrożonego wyginięciem zwierzęcia ruszyło kilka osób i ciężki sprzęt. Konieczne było wycięcie drzewa. Potem owadzia rodzinka pojechała 30 km dalej.

Chrząszcz przejechał kilkadziesiąt kilometrów 

Pachnica dębowa,to bardzo rzadki gatunek chrząszcza, który został umieszczony przez Światową Unię Ochrony Przyrody na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest tak cenny, że ekolodzy postanowili zrobić wszystko, żeby go uratować! Został odnaleziony przez działaczy, przy Szkole Podstawowej w Izabelinie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie podjęła decyzję o przeniesieniu pnia w miejsce naturalnego środowiska występowania pachnicy dębowej.

- W obecności dr. hab. Tomasza Jaworskiego z Zakładu Ochrony Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz pracowników Nadleśnictwa Jabłonna drzewo usunięto. Leśnicy zabezpieczyli larwy pachnicy, po czym pień przetransportowano do kompleksu leśnego położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Nowego Dworu Mazowieckiego, będącego obszarem Natura 2000 funkcjonującym pod nazwą Ostoja Nowodworska – czytamy w komunikacie leśników.

Wycięli drzewo i położyli na materacach 

W akcji ratowania chrząszcza i jego rodziny uczestniczyło kilka osób. Drzewo zostało ostrożnie wycięte i przy pomocy ciężkiego sprzętu pomału położone na materacach. Pachnica dębowa pierwotnie związana była z lasami naturalnymi, obfitującymi w stare, dziuplaste drzewa rosnące w dobrze nasłonecznionych lukach. Dlatego drzewo przy szkole w Izabelinie było idealne dla rzadkiego owada.

Sonda
Lubisz spacerować po lasach?

Chrząszcz ma wysokie zagrożenie wyginięciem

Jak informują leśnicy z Jabłonny, pachnica dębowa została umieszczona w Załączniku II Dyrektywy Środowiskowej jako gatunek o pierwszorzędnym znaczeniu (priorytetowy). Pachnica została ujęta w krajowych czerwonych listach i księgach gatunków zagrożonych we wszystkich krajach zasięgu występowania. W Polsce przyznano jej kategorię zagrożenia VU, czyli wysokiego ryzyka zagrożenie na wyginięcie ze względu na postępujący spadek populacyjny i straty siedliskowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają