Sezon grzewczy 2021 w Warszawie
Do Warszawy zawitała jesień. Dni są zdecydowanie krótsze i zdecydowanie zimniejsze niż jeszcze miesiąc temu. Temperatura w Warszawie w ciągu dnia spadła poniżej 15 stopni Celsjusza, a meteorolodzy zapowiadają pierwsze nocne przymrozki. Chociaż przed nami jeszcze babie lato, to niestety nie ma co się spodziewać wielkiego ocieplenia.
Zaczynamy marznąć przyzwyczajeni do letniego słońca. Z odmętów szafy wróciły zapomniane przez wakacje swetry, płaszcze, czapki i szaliki. Ciepła szukamy w mieszkaniach, jednak czy to już pora, by grzały kaloryfery? Kiedy właściwie zaczyna się sezon grzewczy w Warszawie?
To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców stolicy. Warto przypomnieć, że sprawy te reguluje Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku. Uwaga - nie ma sztywnej daty, kiedy powinien rozpocząć się sezon grzewczy.
Zobacz: Chwile grozy pasażerów autobusu. Prosto w nich wjechał samochód
Termin rozpoczęcia grzania w mieszkaniach w największej mierze zależy od pogody. Gdy warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów, wówczas zostaje włączone ogrzewanie. W praktyce wygląda to tak, że dzieje się to, kiedy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.
Średnio grzanie w mieszkaniach rozpoczyna się we wrześniu lub październiku. Należy jednak mieć na uwadze, że firmy dostarczające ciepło muszą być przygotowane na świadczenie usług już od 1 września. Na wypadek, gdyby temperatury spadły zdecydowanie wcześniej.
Polecany artykuł:
Gdzie grzeją w Warszawie?
Jak się okazuje, niektóre spółdzielnie zadbały już o ciepło w mieszkaniach i włączyły ogrzewanie. Grzeją już m.in. SBM Grenadierów, RSM Praga, S.M. Strop, a także Spółdzielnia Mieszkaniowa "Orlik-Jantar". Takich miejsc w Warszawie jest znaczenie więcej. Powyższe spółdzielnie stanowią zaledwie przykłady. W wielu miejscach, niestety, mimo chłodu za oknami, kaloryfery nadal pozostają zimne.
Polecany artykuł:
Do kiedy trwa sezon grzewczy w Warszawie?
Cóż, podobnie jak nie istnieje sztywna data rozpoczęcia sezonu grzewczego, tak samo nie ma jej w przypadku jego zakończenia. Do kiedy zatem trwa sezon grzewczy? Kiedy należy spodziewać się powrotu zimnych kaloryferów? W tym przypadku również decyduje pogoda i temperatury. Choć firmy dostarczające ciepło muszą być gotowe do 31 maja, to w praktyce kaloryfery są ciepłe przeważnie do kwietnia.