5G

i

Autor: Needpix

Sieć 5G już działa testowo w Warszawie. Wiemy, gdzie są nadajniki!

2020-05-11 10:07

W Warszawie działa już sieć 5G. Operator Plus uruchomił właśnie testowo nadajniki. Na razie można z niej korzystać w centrum Warszawy.

Sieć 5G składa się z 5 stacji bazowych, działających w paśmie 3,5 GHz. Nadajniki rozmieszczone są na Placu Defilad, od strony ul Marszałkowskiej, w siedzibie Plus na Marynarskiej, na Twardej 55, Pańskiej 5, al. Jerozolimskich 79 i w Hotelu Metropol. Jak na razie w Polsce nie są jeszcze dostępne telefony obsługujące technologię 5G.

Ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.

W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE Wiktoria M. z Lesznowoli ODNALEZIONA! Ponad pół roku nie dawała znaku życia!

Nowa sieć mobilna jest niezbędna, bo do Internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń. Szacuje się, że w 2020 r. będzie z niego korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z taką ilością danych, bo – według szacunków – każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dzisiaj to około 3,5 GB.

Technologia 5G to coś więcej, niż tylko możliwość szybszego ściągania zdjęć, filmów i innych danych. Nowa sieć jest projektowana z myślą o podłączeniu do niej ogromnej ilości urządzeń tzw. Internetu rzeczy, które dzięki stałemu podpięciu do sieci, łączności ze sobą nawzajem i zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, mają pozwolić na rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu.

Technologia 5G oferuje także niezwykle małe opóźnienia, co w praktyce oznacza, że system ma reagować stukrotnie szybciej niż sieci LTE. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie medycyny czy transportu, bo np. możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak roboty medyczne.

Początkowo sieć 5G będzie stanowić rozwinięcie istniejącej sieci 4G/LTE/LTE-Advanced. Z czasem całkowicie przejmie jej rolę.

Wielu ludzi boi się tej sieci i nie chce jej w Polsce. Czy jest się czego obawiać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na świecie od kilku lat prowadzone są liczne badania na ten temat, jednak ich rezultaty są mocno niejednoznaczne, a czasem wręcz się wykluczają. Podczas gdy jedni naukowcy w badaniach przeprowadzonych na myszach dowiedli negatywnego wpływu 5G na zdrowie, inni nie odnotowali istotnych zmian.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki