Tekturowa teczka z archiwaliami ukazała się oczom robotników, którzy remontowali mieszkanie w kamienicy przy ul. Niemcewicza 7/9. Spoczywała w skrytce pod podłogą, którą zerwano podczas prac. Powiadomieni o znalezisku właściciele mieszkania Joanna I Marcin Szostakowie nie zbagatelizowali odkrycia. Dali znać znanemu ze spacerów z „Super Expressem”, warszawskiemu przewodnikowi Danielowi Echaustowi, a ten powiadomił muzeum.
Pracownicy MPW ustalili, że dokumenty pochodzą z 1943 i 1944 roku i stanowią część archiwum legendarnego Batalionu „Parasol”. Są wśród nich rysopisy funkcjonariuszy warszawskiego Gestapo, które opracował referat 997 działający w ramach kontrwywiadu Komendy Głównej AK, materiały wywiadowcze dotyczący osób podejrzanych o współpracę z Niemcami, wykaz nowych kryptonimów, raport na temat strat broni i sprzętu podczas łapanki, meldunek dotyczący uzbrojenia i stanu sił niemieckich w okolicach Garwolina, raport z ćwiczeń strzeleckich w 1944 roku w lasach pod Garwolinem czy wykaz osób nieprzeszkolonych w strzelaniu.
Jak archiwalia trafiły do kamienicy przy ul. Niemcewicza? Według pracowników MPW w czasie okupacji w budynku mieścił się jeden z lokali konspiracyjnych „Parasola”. Skrytkę w podłodze wykonał z kolei st. sierż. Czesław Bożym „Szprycha” (1899-1984), żołnierz III Obwodu AK Wola, który przygotował dla oddziału „Parasol” również kilkadziesiąt innych skrytek.
Zobacz: Warszawa. To największe wpadki tej kadencji
Władze muzeum, które zaopiekuje się papierowym skarbem i udostępni go zwiedzającym, nie kryją radości z jego przekazania. - Dokumenty wnoszą nowe, niezwykle istotne informacje do dziejów konspiracji warszawskiej. Jest to tym bardziej cenne znalezisko, że dysponujemy stosunkowo niewielką liczbą dokumentów dotyczących tego tematu – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. I prosi o pomoc w identyfikacji osoby uwiecznionej na zdjęciu, które odkryto w teczce z dokumentami. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat tajemniczego mężczyzny mogą skontaktować się z Katarzyną Utracką z Pracowni Historycznej MPW pod nr tel. 22 539 79 69 lub adresem e-mail: [email protected].
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail