emeryt pusty portfel bieda

i

Autor: SHUTTERSTOCK emeryt pusty portfel bieda

Szokujące informacje!

Skrajne ubóstwo w Polsce wzrasta. Przybywa osób, które nie mają za co przeżyć. To najgorsze dane GUS od 2015 roku

2024-07-03 10:07

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, jak zła sytuacja dotknęła Polskę w kwestii ubóstwa ekonomicznego. Okazuje się, że wskaźnik wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając tym samym zatrważająco wysoki poziom 6,6 procent. Według specjalistów tak dramatycznych wyników nie było od 2015 roku. Co więc doprowadziło do zaniedbania polityki społecznej kraju?

Szokujące dane GUS. Zasięg ubóstwa skrajnego rośnie w zatrważającym tempie

Według najnowszych danych podsumowujących 2023 rok, udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny zasięg ubóstwa skrajnego w Polsce wzrasta. Okazuje się, że w porównaniu do poprzednich lat jesteśmy w dramatycznej pozycji i coraz więcej osób nie jest w stanie komfortowo żyć, nawet pracując. 

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost zasięgu ubóstwa skrajnego (o 2 p. proc. do 6,6% osób w gospodarstwach domowych). Zasięg ubóstwa relatywnego pozostał na podobnym poziomie co rok wcześniej (12,2% - minimalny wzrost o 0,5 p. proc.) - czytamy w raporcie GUS. 

Według ekspertów tak źle nie było od 2015 roku, więc od czasu wprowadzenia programu 500 plus. Wówczas wskaźnik był na poziomie 6,5 procent. 

Poprzedni rząd nie zdał egzaminu z polityki społecznej lub zdał go na dwóję, bo o dwa punkty procentowe wzrosło ubóstwo egzystencjonalne, czyli to ubóstwo skrajne - mówił dr hab. Sławomir Kalinowski, ekonomista z Instytutu Rozwoju Wsi Rolnictwa PAN. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Skrajne ubóstwo w Polsce. Tak żyje coraz więcej Polaków

Problem skrajnego ubóstwa dotyka coraz większą ilość osób. Różnego rodzaju fundacje czy stowarzyszenia zauważają, że z pomocy chętnie korzystają nawet ci, którzy pracują.

To nie są osoby, które są bezdomne, ale to są ludzie, którzy pracują, to są kobiety, które mają po dwoje, troje dzieci i mówią, że liczą każdy grosz - wyjaśniał Jan Piontek z Fundacji Weź Pomóż z Wrocławia.

Niepokojące dane powinny być pierwszym sygnałem dla polityków. Według specjalistów najwięcej zależy od władz, których najważniejszym zadaniem jest na ten moment odpowiednie dysponowanie świadczeniami i programami pomocowymi dopasowanymi do aktualnych potrzeb. Miejmy więc nadzieję, że już za jakiś czas wskaźnik skrajnego ubóstwa zmaleje i Polacy zaczną dobrze i spokojnie żyć.

Emeryci KLNĄ na rząd. BIEDA z NĘDZĄ. Chleb i woda, nie ma GŁODA!| Komentery

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają