Śledź po warszawsku i co jeszcze? Tradycyjne świąteczne dania z Mazowsza. Znaliście wszystkie?
Każdy region Polski ma swoje własne tradycje świąteczne. Chociaż wiele potraw można spotkać w całym kraju, to są takie, których spróbujemy tylko w danym regionie. Mazowsze ma pod tym względem bardzo bogate tradycje. O wielu daniach na pewno nawet nie słyszeliście!
Na wigilijnym stole zawsze musiała być nieparzysta liczba dań. Najczęściej pięć, siedem, rzadziej dziewięć. Popularny był barszcz grzybowy z kluskami. Jadano też żur z chlebem, barszcz grzybowy z kapustą kiszoną. Z zup na stole gościł też kapuśniak z zasmażką na oleju rzepakowym.
Na stole wigilijnym musiały się znaleźć wszystkie rodzaje kaszy: jęczmienna, jaglana, gryczana, które były polane olejem lnianym. Robiono też kapuśniaki lub inaczej zawijoki. Był to rodzaj gołąbków - kasza jaglana zawinięta w liście kapusty. Podawano też groch z kapustą.
Gotowano też fasolę i jadano ją z dodatkiem kompotu z suszu lub śmietany. Do kompotu z suszonych jabłek, gruszek i śliwek podawano również kluski. Wigilia nie mogła się obejść bez pierogów. W środku najczęściej było nadzienie z grzybów lub siemienia lnianego. Na oleju rzepakowym smażono racuchy, a także gotowane i obtoczone w mące grzyby. Kluski, nazywane czasem rwokami mieszano z makiem i miodem.
Polecany artykuł: