Śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa polskiego żołnierza przejął warszawski wydział

i

Autor: STRAŻ GRANICZNA

„MA CHARAKTER ROZWOJOWY”

Śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa polskiego żołnierza przejęła warszawska prokuratura

2024-06-05 21:26

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie przejął śledztwo dotyczące usiłowania zabójstwa polskiego żołnierza przez nieustalonego migranta, który próbował nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. O przejęciu śledztwa poinformował w środę prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W oficjalnym komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazał, że śledztwo dotyczy czynu z art. 13 par. 1 kodeksu karnego, który definiuje odpowiedzialność za usiłowanie, oraz art. 148 par. 1 kodeksu karnego, który przewiduje kary za zabójstwo, w tym karę pozbawienia wolności na co najmniej 8 lat, 25 lat więzienia, lub dożywocie. Śledztwo jest na wstępnym etapie i ma charakter rozwojowy.

Atak miał miejsce wczesnym rankiem 28 maja na granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej został raniony nożem w klatkę piersiową przez jednego z migrantów, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Do incydentu doszło, gdy żołnierz, używając tarczy ochronnej, próbował zablokować wyłom w zaporze.

Stan rannego żołnierza jest ciężki, ale stabilny – poinformowała rzeczniczka Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie, major Magdalena Kościńska. W związku z tym zdarzeniem, wojsko zaapelowało o udział w akcjach oddawania krwi.

Pierwsze czynności procesowe nadzorował Dział Wojskowy Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ. Na miejscu zdarzenia śledczy i żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli dowody, w tym nagranie z monitoringu przy zaporze oraz nóż, którym zaatakowano żołnierza. Przesłuchano także świadków zdarzenia.

Statystyki Straży Granicznej wskazują na rosnącą liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku maja odnotowano około 7,5 tys. takich prób, podczas gdy w kwietniu było ich blisko 3,4 tys. Od początku roku liczba ta wynosi blisko 17 tys.

Sonda
Czy strzegący granicy powinni użyć broni w sytuacji, gdy ich życie jest zagrożone?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki