BOŻONARODZENIOWE TRADYCJE

Słynna szopka działa pomimo kryzysu. Warszawiacy chętnie przyglądali się ruchomym rzeźbom

2022-12-26 17:45

W warszawskich kościołach stanęły bożonarodzeniowe szopki. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszy się ta, zlokalizowana przy ul. Miodowej 13 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Ruchome figurki, dziesiątki metrów kolejek z pociągami przyciągają setki warszawiaków każdej godziny. Szopka działa, pomimo kryzysu. Zapytaliśmy dlaczego.

Warszawa. Bożonarodzeniowe szopki stanęły w stołecznych kościołach

Ważnym elementem bożonarodzeniowej tradycji są szopki, które przepięknie ozdabiają kościoły w całej stolicy. Warszawiacy i przyjezdni mogą oglądać mnóstwo instalacji – zarówno żywych, jak i tych ze statycznymi rzeźbami. W kościele przy ul. Miodowej 13 możemy zobaczyć śliczne, starannie wykonane figury. Większość rzeźb i postaci jest ruchomych, co na pewno dodaje świątecznego ducha całej szopce.

Jednak rodzi się pytanie, dlaczego pomimo szalejącej inflacji, szopka cały czas funkcjonuje. W rozmowie z dziennikarzem „Super Expressu” br. Piotr Owczarz, gwardian klasztoru kapucynów zapewniał nas, że bracia nie odczuli kryzysu. Okazuje się, że wszystko zawdzięczają historii. Szopka napędzana jest tylko jednym silnikiem elektrycznym.

Od 1948 roku wszystkie mechanizmy są odpowiednio konserwowane. Kilka lat temu szopka przeszła generalny remont. W tym roku udało nam się wypożyczyć kolejne kolejki. Zapraszamy wszystkich serdecznie! Szopka bożonarodzeniowa będzie otwarta dla mieszkańców i przyjezdnych do połowy stycznia 2023 roku – mówił nam br. Piotr Owczarz, gwardian klasztoru.

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. Historia ruchomej szopki przy ul. Miodowej 13

Ruchomą szopkę w obecnej formie urządzono w krypcie kościoła kapucyńskiego w 1948 roku. Została skonstruowana przez dwóch braci kapucynów: Piusa Janowskiego i Konrada Wyczawskiego.

Brat Konrad przez czterdzieści lat, aż do swej śmierci w 1987 roku, troszczył się o bieżące naprawy szopki i potrzebne uzupełnienia. Natomiast później, przez długie lata troskliwym i oddanym jej opiekunem był pan Władysław Dzierzgowski.

Ze względu na czas powstania, w szopce nie ma żadnej elektroniki, a całość jej działania opiera się na złożonym systemie pasów, kół i przekładni napędzanych – co ciekawe – jednym silnikiem elektrycznym. Od czasu swego uruchomienia szopka działa nieprzerwanie każdego roku w okresie Bożego Narodzenia.

Słynna szopka działa pomimo kryzysu. Warszawiacy chętnie przyglądali się ruchomym rzeźbom
Sonda
Która szopka w Warszawie jest według Ciebie najlepsza?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają