Rozpoczęły się szkolenia dla tysiąca osób, które biorą udział w projekcie. Szkolenie trwa kilka godzin, specjalni trenerzy z Fundacji Szansa dla Niewidomych prezentują główne funkcje systemów IOS i Android by dobrać taki system i aplikacje, które odpowiadają potrzebom osób niewidomych i słabowidzących. - Pokazujemy także kilkanaście różnych modeli smartfonów, tak aby każdy mógł przetestować, co dla niego jest najlepsze. – mówi Dariusz Linde z Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Szkolenie kończy się przygotowaniem wniosku o przyznanie dofinansowania na zakup smartfona w ramach projektu. Następnie, gdy uczestnik wybierze i kupi smartfon, weźmie udział w warsztatach, które nauczą go w pełni korzystać z aplikacji mobilnych (w tym dedykowanej przedsięwzięciu aplikacji "Virtualna Warszawa"). Dofinansowanie na zakup smartfona może sięgać nawet 90% kosztów. Wysokość dofinansowania jest uwarunkowana wkładem własnym uczestnika oraz stopniem jego niepełnosprawności. Maksymalnie może to być nawet dwa i pół tysiąca złotych. W sumie na dofinansowania ratusz przeznaczy nie mniej niż milion złotych.
Aplikacja "Virtualna Warszawa" ułatwia m. in. nawigację wewnątrz budynków, np. dotarcie do konkretnego okienka czy pokoju, pomagają w podróżowaniu po mieście komunikacją miejską, np. informują o tym, na którym przystanku należy wysiąść, czy też serwują dodatkowe informacje i ciekawostki o mijanych obiektach, atrakcjach turystycznych i ofertach kulturalnych.