Pianka w Wiśle.

i

Autor: Fundacja Ja Wisła Zanieczyszczona rzeka w Warszawie

Śmieci z budowy mostu spłynęły Wisłą! Skandal ekologiczny przy budowie obwodnicy [WIDEO]

2020-04-05 15:44

Widok był dramatyczny! W pobliżu budowy mostu Południowego Wisłą spływały ogromne ilości poliuretanowej pianki budowlanej. - Była wszędzie! W wodzie, w zaroślach, na brzegu – alarmowali przedstawiciele Fundacji Ja Wisła. - Posprzątaliśmy już – zapewnia firma Gulermak, która odpowiada za budowę.

Aktywiści Fundacji „Ja Wisła” poinformowali, że z budowy mostu Południowej Obwodnicy Warszawy w Wawrze i Wilanowie do Wisły dostają się ogromne ilości niebezpiecznych odpadów poliuretanowych. Pokazali zdjęcia, na których widnieje nie tylko toksyczna pianka, ale i opakowania po niej.

ZOBACZ TEŻ: 18-latek i jego kolega ROZTRZASKALI się w BWM. Zginęli NA MIEJSCU


- Pijemy to dziś wraz ze słynną warszawską kranówką, piją to też w Płocku! - informuje Przemysław Pasek z fundacji. Firma Gülermak potwierdziła, że zanieczyszczenia te pochodzą z budowy Mostu Południowego, a za ich spowodowanie odpowiadają ich pracownicy. - Jeszcze dwa tygodnie temu na budowie pracowało ponad 400 pracowników fizycznych, teraz jest to nieco ponad 150. Niestety braki kadrowe skutkowały niedostatecznym zabezpieczeniem terenu przed tego typu zdarzeniem. Dla nas również jest to sytuacja niedopuszczalna – poinformował Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gülermak. Zapewnia, że pracownicy firmy w ramach zadośćuczynienia zebrali wszystkie śmieci z pobliskich plaż.

ZOBACZ TEŻ: Warszawskie Biedronki i Lidle będą czynne dłużej. Niektóre nawet całą dobę! [LISTA SKLEPÓW]

- Były to setki butelek, opony, śmieci z gospodarstw domowych, śmieci po remontach, zabawki dla dzieci itp. - poinformował Bartosz Sawicki. Zatrudniona została też firma, która sprawdza brzegi i nurt w promieniu 5 km od budowy. - Kosztami zostanie obciążony podwykonawca odpowiedzialny za zaniechanie – dodał rzecznik firmy Gülermak.

- O sprawie zostały powiadomione policja, prokuratura, ratusz i Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – mówi Przemysław Pasek. I ostrzega: - Pianka poliuretanowa w środowisku ulega rozpadowi pod wpływem promieniowania UV, wody i wiatru i czynników atmosferycznych, na mikrocząsteczki poliuretanu które migrują w glebie, pylą w powietrzu i tworzą zawiesinę z wodą. Do skażenia doszło ok. 10 km powyżej ujęć wodnych dla Warszawy, a więc nie można wykluczyć możliwości potencjalnego zanieczyszczenia ujęć wody dla miasta – ocenia zagrożenie.

MPWIK uspokaja. -Uzdatniona woda dostarczana mieszkańcom niezmiennie spełnia rygorystyczne wymogi określone przepisami prawa krajowego i unijnego oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, a jej  parametry są stale kontrolowane na każdy etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. MPWiK posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prowadzi Sanepid- mówi Marta Pytkowska z MPWiK.

-Zwracamy uwagę, że odpady poliuretanowe, co potwierdzają zamieszczone w artykule zdjęcia, utrzymywały się na powierzchni wody, a MPWiK na potrzeby zaopatrzenia mieszkańców aglomeracji warszawskiej ujmuje wodę infiltracyjną. To oznacza, że ujmowana woda musi przefiltrować się przez ok 6 metrową warstwę żwiru i piasku (dno rzeki) a infiltruje przez tę warstwę ok 30 godzin. Ponadto jakość wody ujmowanej, podobnie jak uzdatnionej jest kontrolowana przez laboratoria Spółki, a co najważniejsze barierą ostrzegawczą jest system biomonitoringu (małże). Jest to system wczesnego ostrzegania toksykologicznego, który w przypadku zagrożenia zadziałałby ostrzegawczo.Należy podkreślić, że woda, która płynie z nurtem rzeki, a wraz z nią zanieczyszczenia stałe utrzymujące się na powierzchni wody, jak przywoływane w artykule pozostałości z budowy, nie przenikają do warstwy infiltracyjnej, a tym samym nie przedostają się do stacji uzdatniania wody- dodaje rzecznik.

ZOBACZ TEŻ: WITEK szuka nowego domu! Poznajcie tego uroczego psa ze Schroniska na Paluchu

Fundacja „Ja Wisła” zorganizowała pod hasłem „Czysta Wisła” zbiórkę na profesjonalny monitoring zanieczyszczenia tego terenu na zrzutka.pl.

Śmieci z budowy mostu spłynęły Wisłą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają