Gigantyczny smog w Warszawie. Gdzie jest najgorzej 18.01?
Siarczyste mrozy nawiedziły Polskę. Mieszkańcy stolicy i okolicznych miejscowości dorzucili do pieców i efekt widać niemal natychmiast - w regionie jest dramatyczna jakość powietrza. Ogromny mróz, brak wiatru, samochodowe spaliny i dym z pieców przyczyniły się do drastycznego wzrostu pyłów zawieszonych. Mieszkańcy Warszawy, którzy muszą dziś wyjść z domu, powinni uważać i obowiązkowo założyć maseczkę z filtrem.
GIGANTYCZNY mróz na Mazowszu. Tak zimno nie było od lat. Wiemy, ile pokazały termometry w stolicy
Według danych ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy al. Niepodległości w Warszawie, normy zanieczyszczeń PM10 zostały przekroczone i wyniosły 284%. Z kolei poziom pyłu zawieszonego był przekroczony o 548%. Dużo gorsze pomiary notują jednak stacje w dzielnicach.
Jak wynika z informacji publikowanych przez Airly, na stacji przy ul. Włókienniczej w Wawrze, stężenie pyłów było przekroczone o ponad 1200 procent! Gęsto od smogu jest też na Żoliborzu, Targówku, Ursusie i Ursynowie. Dramatycznie zanieczyszczone powietrze jest też m.in. w Ząbkach, Wołominie, Otwocku, Łomiankach i Pruszkowie.
TE ROŚLINY usuną smog z twojego mieszkania. Masz je w domu?
Prognozy jakości powietrza na najbliższe dni nie są optymistyczne. Musimy przygotować się przynajmniej na kilka dni ze smogiem.
Polecany artykuł:
Czym jest smog?
Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, smog aerozolowy (zimowy) to zjawisko występowania wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.
Można go zaobserwować głównie w okresie jesienno-zimowym. Składają się na niego jednocześnie trzy czynniki. Pierwszym, kluczowym czynnikiem, jest pierwotna emisja pyłu do powietrza. Drugim to emisja zanieczyszczeń gazowych do powietrza i powstawanie pyłu wtórnego w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w atmosferze. Trzecim czynnikiem są warunki meteorologiczne sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń takie jak cisza wiatrowa, silna inwersja termiczna, zamglenie czy średnia dobowa temperatura powietrza poniżej 5˚C. Sytuacje takie mogą mieć charakter lokalny, regionalny, a nawet ponadregionalny, gdy dotyczą znacznego obszaru Polski lub Polski i krajów ościennych. Mogą trwać od jednego do kilku dni, a w przypadkach ekstremalnych nawet kilkanaście dni.
W skład smogu wchodzą m.in. pyły zawieszone, węglowodory, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz ozon.