Przewodnik Daniel Echaust oprowadzi nas uliczkami osiedla typu miasto-ogród, wybudowanego ponad 80 lat temu z inicjatywy Ignacego Boernera jako jedno z pierwszych takich w Warszawie. Wówczas było to 56 domków jednorodzinnych dla pracowników Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Pracownicy resortu łączności nie pojawili się tam przypadkowo.
Spacer po Bemowie z "Super Expressem"
W 1923 roku, na państwowych terenach wsi Babice oficjalnie uruchomiono Nadawczą Transatlantycką Stację Telegraficzną - największą inwestycję radiotelegraficzną w dwudziestoleciu międzywojennym! Obok niej powstały domy. Udało się zaprojektować spójny, ciekawy fragment miasta. Ale Boernerowo to nie tylko harmonia zieleni z architekturą. - To także ciekawa historia związana z działalnością Armii Krajowej. Tutaj ukrywał się przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Marek Edelman - opowiada Daniel Echaust. W czasie wojny na terenie Boernerowa stacjonowała niemiecka 19. Dywizja Piechoty.
Ale mimo okupacji od 1940 roku w domu gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego przy ul. Telefonicznej 18, czyli pod nosem okupanta, działała tajna radiostacja. Ale to tylko fragment opowieści, którą szykuje nam przewodnik zafascynowany Boernerowem.
Sprawdź: Warszawa: uświadomią konsumentów
Zapraszamy więc wszystkich ciekawych tych historii. Zbiórka w sobotę o godz. 14 na ostatnim przystanku tramwaju nr 20 - jedynego, który dojeżdża na osiedle Boernerowo. Jak zwykle za wejściówkę na "Super Spacer" posłuży egzemplarz "Super Expressu".
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail