Spalarnia ruszy w przyszłym roku
Jak poinformował nas prezes warszawskiego MPO, budowa spalarni na Targówku ukończona jest w 70 procentach. Stoi już estakada, czyli 120-metrowa trasa, którą śmieciarki będą dostarczać do instalacji odpady. W hali rozładunku śmieci robotnicy zajmują się już wykańczaniem i montażem różnych instalacji. Dwa nowe kotły przeszły też już próby ciśnieniowe. - Pierwsze spalanie odpadów i wytworzenie przez to ciepła powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku – zapewnił Zdzisław Gawlik.
Ceny odbioru śmieci nie wzrosną
Prezes nie potrafił powiedzieć ile będzie kosztować spółkę spalanie śmieci. Tłumaczył to ciągłą walką o dofinansowania i niestabilną sytuacją na rynku. - Zakładamy na pewno, że ceny odbioru odpadów dla mieszkańców nie będą przez to wyższe niż teraz. Nie chcę mówić jednak, że będą niższe – dodał prezes.
Nowoczesna spalarnia ma przetworzyć 300 tysięcy ton śmieci rocznie. Pierwsze cztery miesiące od uruchomienia kotłów MPO daje sobie na osiągnięcie pełnych możliwości instalacji.
Co z wyprodukowaną energią?
ZUSOK ma wyprodukować rocznie 100 tys. MWh energii elektrycznej i 200 tys. MWh energii cieplnej, co pozwoliłoby na zaspokojenie potrzeb kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Prezes nie potrafił jednak powiedzieć w jaki sposób będzie te media dystrybuował. Jak zdradził – ma na oku jedną firmę energetyczną, jednak są to na razie tylko jego przemyślenia. - Sporo energii chcemy wykorzystać na własne potrzeby – dodał Zdzisław Gawlik.
Opóźniona inwestycja
ZUSOK po zakończeniu budowy będzie miał podświetlaną elewację nocą, zielone dachy i ścieżkę edukacyjną biegnącą przez teren zakładu. Inwestycja ma jednak spore opóźnienie. Przetarg miał zostać ogłoszony już w grudniu 2016 roku, co przesunęło się na maj 2017 roku. Podobnie było z datą zamknięcia przetargu – określoną wstępnie na sierpień, potem na listopad i grudzień.
Co jeszcze ma w planach MPO?
Oprócz tej najważniejszej inwestycji MPO chce wybudować Warszawskie Centrum Zielonej Energii w Łubnej, gdzie stanie instalacja wiatrowa, instalacja do wytwarzania zielonego wodoru i farma fotowoltaiczna. W planach jest też Centrum Recyklingu i Edukacji Ekologicznej, zakup nowych śmieciarek, budowa dwóch nowych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mordkowicza i Płytowej i zatrudnienie nowych pracowników.