Narodowy Spis Powszechny 2021 powoli dobiega końca. Obowiązki urzędowe nikogo chyba nie napawają entuzjazmem. Jednak chcąc nie chcąc trzeba je spełniać. Raz na 10 lat GUS organizuje zgodnie z ustawą akcję statystyczną. W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Polacy odpowiedzą na pytania o mieszkanie, pracę czy wyznanie. Według prawa każdy obywatel Polski ma obowiązek wzięcia udziału w akcji. W tym roku mieszkańcy mają do dyspozycji trzy możliwości: samospisu przez internet, telefonicznie oraz bezpośrednio w urzędzie. Tegoroczny spis rozpoczął się 31 marca. Pierwotnie miał zostać zakończony 30 czerwca, jednak termin wydłużono z powodu pandemii COVID-19. Mija on w czwartek, 30 września. Pomimo, że obywatele mieli na to pół roku, nadal wielu z nich nie wzięło w nim udziału. Co w przypadku, gdy termin przekroczymy?
Narodowy Spis Powszechny 2021 - jakie kary nam grożą?
Zgodnie z prawem za niedopełnienie obowiązku grożą nam konsekwencje. Po przekroczeniu terminu 30 września nie ma możliwości dopisania się, a tłumaczenie o przeoczeniu nie będzie brana pod uwagę. - Spis trwa od pół roku, w tym czasie trwała szeroko zakrojona akcja informacyjna. Żaden urzędnik nie przyjmie więc tłumaczenia, że się zapomniało - tłumaczy Tomasz Zegar z warszawskiego GUS-u. - Po upłynięciu terminu nikt nie będzie mógł nadrobić "zaległości", a to skończy się nieprzyjemnie. W takim przypadku sprawa trafia do sądu, który może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł - wyjaśnia. - Mimo grożących konsekwencji jesteśmy pewni, że nie wszyscy się spiszą. Wynika to z różnych powodów, niektórych po prostu nie ma w kraju, inni z jakichś przyczyn odmawiają wzięcia udziału - dodaje.
Narodowy Spis Powszechny ma swoje początki już w XVIII w. Pierwsza decyzja o dokonaniu tego wysiłku zapadła w Królestwie Polskim w 1789 r. i była owocem uchwalonej konstytucji. Kolejne miały miejsce w XIX w. i po odzyskaniu niepodległości. Poprzedni miał miejsce w 2011 r.
"Spisowa noc", to ostatni dzwonek dla zapominalskich. W związku z dużą liczbą zainteresowanych, w całym kraju Urząd Statystyczny organizuje noc spisową dla tych wszystkich, którzy jeszcze się nie spisali. W ośmiu urzędach dzielnic w Warszawie urzędnicy będą dyżurowali w sobotę, 25 września, w godzinach 9-22. Taką możliwość będą mieli mieszkańcy: Bielan, Woli, Ochoty, Mokotowa, Ursynowa, Targówka, Pragi-Południe i Pragi-Północ. W pozostałych dzielnicach urzędy będą czynne do 13.