Spis Powszechny Ludności 2021. Policja ostrzega: Uważaj na fałszywych rachmistrzów!

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Spis Powszechny Ludności 2021. Policja ostrzega: "Uważaj na fałszywych rachmistrzów!"

2021-04-21 17:50

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa już od 1 kwietnia. Wszyscy Polacy mają czas do 30 września, by się spisać. Każdy jest bowiem zobowiązany wziąć udział w badaniu przeprowadzanym raz na 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny. Tymczasem policja ostrzega przed oszustami. Mogą oni podawać się za rachmistrzów!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań wystartował 1 kwietnia. Jest to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które co 10 lat przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. "Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata" - tłumaczy na swojej stronie GUS.

ZOBACZ TEŻ: Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się spisać przez telefon? [PORADNIK]

Polacy mają czas do 30 września, by się spisać. Warto przypomnieć, że udział w badaniu jest obowiązkowy, za kłamstwo lub odmowę udziału w spisie grożą kary. Podstawową metodą spisania się w tym roku jest odpowiedź na pytania przez internet. Wystarczy wypełnić formularz elektroniczny na stronie spis.gov.pl. Osoby, które nie maję dostępu do komputera lub internetu, nie muszą się martwić. Udział w spisie można wziąć również telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię pod numer 22 279 99 99 (opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora).

Jeżeli z ważnych powodów nie udało się spisać przez internet, należy spodziewać się telefonu lub wizyty rachmistrza. Co ważne, jeśli dojdzie to takiej sytuacji, nie można mu odmówić udzielenia odpowiedzi! Czy bezpośrednie spotkanie z rachmistrzem na pewno jest bezpieczne?

Jak się okazuje, trzeba zachować szczególną ostrożność. Policja ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują Spis Powszechny do wyłudzenia danych. - Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia - ostrzega policja.

Właśnie dlatego policja przypomina, że:

  • w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze
  • rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer
  • rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne
  • rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania
  • tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99
  • w razie podejrzeń co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na numer alarmowy 112
Legendarny złodziej aut zatrzymany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają