Polecany artykuł:
Kiedy należy rozebrać choinkę? Wtedy, gdy przestanie wyglądać świeżo. Nie jest to jednak zgodne z polskim zwyczajem. Tradycyjnie choinka powinna stać w polskim domu do jednego z trzech świąt: Trzech Króli, Niedzieli Chrztu Pańskiego lub Matki Bożej Gromnicznej.
Święto Trzech Króli
Święto Trzech Króli zawsze przypada 6 stycznia. Ma przypominać wędrówkę Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać hołd narodzonemu Jezusowie. To pierwszy termin, w którym zgodnie z tradycją można rozebrać świąteczne drzewko.
Niedziela Chrztu Pańskiego
Niedziela Chrztu Pańskiego to pierwsza niedziela, która przypada po Święcie Trzech Króli. To najlepszy czas na wyrzucenie drzewka, które przestaje już wyglądać świeżo.
Święto Matki Bożej Gromnicznej
Święto Matki Bożej Gromnicznej jest świętem stałym i przypada na 2 lutego. Zwykle tego dnia rozbierana jest choinka na placu świętego Piotra w Watykanie. Termin przypada jednak ponad miesiąc po Bożym Narodzeniu, więc szanse na to, że żywa choinka wciąż będzie wyglądała olśniewająco są niewielkie. Ostatni termin na rozebranie choinki polecamy jedynie osobom, które zdecydowały się na sztuczne drzewko.
Kolęda
Tradycja głosi, że świąteczne drzewko można rozebrać po wizycie księdza. Nie jest to jednak z góry ustalony termin i czasami trudno przewidzieć, kiedy ksiądz będzie chodził po kolędzie.
Czytaj także: Warszawa: Ile dać księdzu po kolędzie?
Czytaj także: Niedziele handlowe w 2019 r. Kiedy sklepy będą otwarte? [HARMONOGRAM]
Powyższe terminy są tradycyjne, ale należy pamiętać, że Kościół nie ustalił konkretnej daty, do której świąteczne drzewko może stać w Twoim domu.
Obrządek liturgiczny nie określa momentu wyrzucenia drzewka. Dlatego zaufaj własnej intuicji i trzymaj choinkę w domu tak długo,
dopóki nie przestanie być jego ozdobą.