Maria i Kazimierz Piechotkowie walczyli w Powstaniu Warszawskim. Ona pracowała jako łącznika, on był żołnierzem jednego z plutonów. Udało im się razem przetrwać tragiczny czas w stolicy. Po wojnie ukończyli studia architektoniczne i rozpoczęli wspólnie odbudowę zniszczonej Warszawy.
Ich działalność zawodowa skupiła się głównie w dzielnicy Bielany, gdzie zaprojektowali kilka osiedli, a jedno z nich, pomiędzy ulicami Reymonta, Schroegera, Przybyszewskiego i Żeromskiego, otrzymało nieformalną nazwę - Piechotkowo.
Małżeństwo wspólnie działało w Biurze Odbudowy Stolicy, a ich praca na Bielanach została doceniona - zaprojektowane przez nich osiedla zostały wpisane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na listę Dóbr Kultury Współczesnej i są jednym z najlepszych przykładów dobrze wykonanego powojennego modernizmu.
Mieszkańcy Bielan, kilkadziesiąt lat później, postanowili podziękować parze za trud włożony w tworzenie dzielnicy po wojnie. Dokładnie 30 sierpnia, w 72. rocznicę ślubu architektów, został odsłonięty przy ul. Skalbmierskiej 7 wyjątkowy mural. Na uroczystości była obecna p. Maria Piechotek, która opowiedziała wiele historii o odbudowie i swoim zmarłym kilka lat temu mężu.