Polecany artykuł:
Warszawa z nominacją do "architektonicznego Oskara"!
Warszawiacy mają powód do dumy. Aż cztery miejsca w Warszawie otrzymały nominacje do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohego. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata od 1988 roku. W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna edycja konkursu podzielona jest na kilka etapów selekcji, a sam finał odbędzie się wiosną 2022 roku. Oto szczegółowy harmonogram:
- styczeń 2021 - ogłoszenie prac nominowanych w I fazie
- wrzesień 2021 - ogłoszenie prac nominowanych w II fazie
- styczeń 2022 - ogłoszenie prac zakwalifikowanych do konkursu
- luty 2022 - ogłoszenie 5 finalistów
- kwiecień 2022 - ogłoszenie zwycięzców
- maj 2022 - ceremonia w Pawilonie Miesa van der Rohego w Barcelonie
Jak przekazał stołeczny ratusz, podczas konkursu "docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki".
Warszawska architektura zauważona
W tym roku do Nagrody im. Miesa van der Rohego nominacje zdobyło 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach Europy. W tym znalazły się aż cztery miejsca na mapie Warszawy. Są to Zodiak Warszawski Pawilon Architektury (projekt budynku powstał w pracowni Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) oraz Mateusza Świętorzeckiego we współpracy z firmą WSP Polska), trzy stacje metra: Płocka, Młynów i Księcia Janusza (BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci), a także Elektrownia Powiśle (APA Wojciechowski Architekci)i kompleks biurowo-hotelowy P4 na Służewcu (JEMS Architekci).
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
ZODIAK jest pawilonem otwartym w 2018 r. w Pasażu Wiecha, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu. Teraz jest popularnym w stolicy miejscem spotkań oraz wystaw o architekturze i rozwoju gospodarczym.
Stacja metra Płocka
Stacja metra Płocka zlokalizowana jest wzdłuż ulicy Płockiej. Jej projekt nawiązuje do lokalnej przemysłowej tradycji. Dlatego jej wystrój ma wywoływać skojarzenia z wnętrzem starego urządzenia.
Stacja metra Młynów
Stacja metra Młynów znajduje się tuż obok Parku Moczydło. W przypadku tej stacji motywem przewodnim w dekoracji są nawiązania do żywiołów, wody i powietrza. Przeważające kolory to biel i niebieski.
Stacja metra Księcia Janusza
Niegdyś w pobliżu stacji Księcia Janusza funkcjonował zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów. Właśnie dlatego na tej stacji metra dominuje zieleń.
Więcej informacji o nominowanych do Nagrody im. Miesa van der Rohego miejscach można znaleźć w galerii zdjęć umieszczonej poniżej. W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski. Jednak jak do tej pory zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia Szczecińska. Czy stołeczna architektura powtórzy jej sukces z 2015 roku?