Koszmar na Ukrainie trwa kolejny dzień. Do stolicy przyjeżdżają kolejni obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed bombami niszczącymi ich domy. W Warszawie szukają bezpieczeństwa, pomocy i nadziei na lepsze jutro. Warszawiacy nie pozostają obojętni na cierpienie, które ich spotkało. Prowadzone są zbiórki darów, funkcjonują punkty informacyjne, a także specjalna infolinia. Mieszkańcy stolicy zapraszają uchodźców do swoich domów i mieszkań, a także jako wolontariusze pomagają im przetrwać pierwsze chwile na obczyźnie.
Przeczytaj też: Nie wiedziała, gdzie jest… Strażnicy miejscy pomogli zagubionej Ukraince
W akcję pomocową bardzo zaangażowani są również stołeczni medycy. Jak poinformował ratusz, pracownicy miejskich szpitali i przychodni gromadzą m.in. opatrunki i sprzęt chirurgiczny niezbędny dla walczącej Ukrainy. Organizują też zbiórki oraz zgłaszają się do pomocy w punkcie medycznym uruchomionym przez miasto. Za ich pomoc w pięknych słowach podziękował im Rafał Trzaskowski.
"Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc dla Ukrainy. Ogromne wsparcie dla uchodźców płynie również od lekarzy i pielęgniarek z miejskich szpitali i przychodni, którzy zapewniają pomoc medyczną i organizują zbiórki środków opatrunkowych, sprzętu chirurgicznego, czy innych materiałów medycznych. Te potrzeby są ogromne, bo każdy dzień wojny w Ukrainie przynosi wstrząsające informacje o kolejnych rannych i ofiarach" - powiedział prezydent Warszawy.
Gromadzone są też środki medyczne, które trafią na terytorium Ukrainy. Miejskie przychodnie i szpitale przekazały m.in. środki opatrunkowe, maseczki ochronne, kombinezony, fartuchy flizelinowe i plastikowe, gogle ochronne, przyłbice, koce, płyny do dezynfekcji, komplety chirurgiczne, smoczki dla niemowląt, pieluchy dla wcześniaków.
"Wszystkie miejskie szpitale i przychodnie są w stanie gotowości, aby zapewnić niezbędną pomoc medyczną uchodźcom przybywającym z Ukrainy. Niektóre osoby potrzebują środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, syropu przeciwkaszlowego, opatrunku. To realizujemy w specjalnie przygotowanych punktach medycznych. Ale wiele osób wymaga natychmiastowego leczenia szpitalnego z powodu przerwanej terapii onkologicznej czy dializ, dalszego prowadzenia ciąży, opieki nad noworodkiem. Wszyscy uchodźcy z Ukrainy zgodnie z komunikatem NFZ automatycznie nabierają uprawnień do ochrony zdrowia i są otoczeni opieką medyczną" - podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Przypominamy, że od 25 lutego 2022 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw koronawirusowi. Bezpłatne szczepienia uchodźców wykonywane są również w miejskich puntach szczepień przeciw COVID-19.