Strajk Kobiet 22.10.2021: dlaczego kobiety znów wyjdą na ulice?
W piątek, 22.10.2021 odbędzie się kolejny Strajk Kobiet w Warszawie. Zapowiedziała go Marta Lempart, która zasłynęła szczególnie w czasie ubiegłorocznych masowych protestów. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny ograniczył możliwość dokonania legalnej aborcji do kilku przypadków. Środowiska zaangażowane w walkę o prawa kobiet zorganizowały wtedy protesty, których skala zdumiała wszystkich. O walce Polek do bezpiecznego dostępu do przerwania ciąży pisały wtedy największe zagraniczne media.
Od roku Polki mogą dokonać aborcji tylko w dwóch przypadkach: gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego do 12 tygodni od początku ciąży. Do czasu wyroku o niezgodności z konstytucją przerwanie ciąży było możliwe również wtedy, gdy badania prenatalne wskazywały na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu lub nieuleczalną chorobę. Ta przesłanka została uznana przez TK za niezgodną z Konstytucją RP.
Rok po ogłoszeniu wyroku, Strajk Kobiet znów zdecydował się na zorganizowanie masowego protestu na ulicach Warszawy. Gdzie odbędzie się Strajk Kobiet 22.10.2021? Jaką trasą przejdzie Strajk Kobiet w Warszawie? Zobacz relację na żywo ze Strajku Kobiet w Warszawie 22.10.2021:
Kończymy relację z dzisiejszego protestu w Warszawie.
20:28 Policja: Było spokojnie
- W trakcie trwania protestu nikt nie został zatrzymany, manifestacja przebiegała spokojnie. Jutro podamy pełne informacje dotyczące zgromadzenia - powiedziała Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji.
20:16 Protest bez incydentów
Organizatorzy podkreślają, że starali się, aby tegoroczny protest przebiegał spokojnie. - Po ostatnich marszach, które wyglądały jak bieg i walka z policją, chciałyśmy, żeby wszystko przebiegło bezpiecznie - powiedziała Agnieszka Czerederecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
20:00 Demonstracja zakończyła się
Zakończyła się oficjalna część zgromadzenia. Ludzie powoli rozchodzą się do domów, jednak część z demonstrantów zapowiada dalsze blokowanie warszawskich ulic. Policja cały czas towarzyszy protestującym, al. Szucha jest z obu stron zablokowana kordonem sił prewencji. - Co możemy powiedzieć na koniec? Trzeba było nas nie wku**iać - powiedziała na pożegnanie Marta Lempart.
19:53 Siostrzeniec premiera uczestniczy w demonstracji
Franek Broda, znany aktywista na rzecz społeczności LGBTQ+ i siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego pojawił się na demonstracji, w ręku trzymał transparent z napisem "Boli mnie krzyż".
19:45 "Jest w nas słuszny gniew!"
- Jesteśmy pod siedzibą byłego Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiada mgr. Julia Przyłębska. Jest w nas słuszny gniew! - powiedziała Marta Lempart. Organizatorka nawiązała też do sytuacji na granicy z Białorusią. Atmosfera jest coraz gorętsza, ludzie skandują wulgarne hasła antyrządowe.
19:34 Protestujący zbliżają się do TK
Czoło marszu jest już w pobliżu siedziby Trybunału Konstytucyjnego na al. Szucha. Ludzie skandują: "Niepodległa jest dla wszystkich". Jest to hasło, które będzie towarzyszyło demonstracji zaplanowanej na 11 listopada. Ogólnopolski Strajk Kobiet ubiegł organizatorów Marszu Niepodległości i zarejestrował swoje zgromadzenie w Dniu Niepodległości na corocznej trasie przemarszu narodowców.
19:26 Coraz więcej osób dołącza do przemarszu
Frekwencja demonstracji się poprawia, ludzie coraz liczniej dołączają do protestujących. W marszu tradycyjnie uczestniczą grupy znane z innych pikiet, jak Homokomando, Polskie Babcie i Cień Mgły. Maszeruje głównie młodzież, ale w tłumie widać też osoby starsze.
19:09 Ludzie ruszyli na Trybunał Konstytucyjny
Ludzie zaczynają spontanicznie dołączać do marszu. Tłum ruszył w stronę Trybunału Konstytucyjnego. Na czele pochodu jedzie samochód z platformą, z głośników płynie muzyka. Ludzie zaczynają tańczyć na ulicy. W centrum jest totalny paraliż komunikacyjny.
19:00
Demonstranci wyruszyli z Ronda Dmowskiego, zmierzają w stronę Ronda de de Gaulle'a. Cicha dotychczas manifestacja zaczyna się rozkręcać. Uczestnicy skandują hasła, z samochodowych głośników puszczono muzykę. - Chodźcie z nami! - krzyczą do przechodniów demonstranci.
18:55
Uczestnicy przyznają, że nie spodziewali się tak niskiej frekwencji. Obecnie w centrum jest kilkaset osób. - Może akcja nie była odpowiednio rozpropagowana. Jestem jednak pewna, że to dopiero początek i wszystko się rozkręci - mówi jedna z uczestniczek.
18:47 Marta Lempart prowadzi manifestantów
W centrum od początku demonstracji obecna jest Marta Lempart. - Zbieramy podpisy pod projektem legalna aborcja bez kompromisów - mówi przez megafon. W tej chwili w centrum jest około 150 osób.
18:25
Demonstrujący zebrali się również pod Prokuraturą Okręgową. Przy pl. Unii Lubelskiej grupa podzieliła się, część osób ruszyła pod siedzibę Trybunału Konstytucyjnego, reszta w stronę centrum. Demonstracja przebiega spokojnie, ludzie idą chodnikami.
18:17
Wśród protestujących na Rondzie Dmowskiego widać grupki osób z flagami społeczności LGBTQ+ oraz organizacji lewicowych. Działaczki i działacze postulują o zmianę nazwy skrzyżowania na Rondo Praw Kobiet. W ubiegłym roku podczas protestów tabliczki z nazwami zostały podmienione przez demonstrantów.
18:05
Tegoroczna frekwencja jest na razie zdecydowanie niższa niż po opublikowaniu orzeczenia w 2020 roku. Działacze pro-choice rozpoczęli zbiórkę podpisów. Chcą legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży bez podawania przyczyny.
17:54
Policja informuje o utrudnieniach w centrum miasta. Oprócz Ronda Dmowskiego zamknięto pobliskie ulice. - Kierujący oraz osoby korzystające z komunikacji publicznej muszą liczyć się z utrudnieniami w rejonie centrum - informuje stołeczna policja.
17:45 Nadzór ruchu wstrzymał tramwaje
Tramwaje na Rondzie Dmowskiego przestały kursować na normalnych trasach i zostały skierowane na objazdy. Taką decyzję podjął nadzór ruchu. Na miejscu zebrała się już grupa demonstrantów, jest też dużo policji. Na razie demonstracja przebiega spokojnie. O 18 na rondzie ma pojawić się samochód, w pobliżu zbierane będą podpisy pod petycją o liberalizację prawa aborcyjnego.
17:20 Strajk Kobiet wkrótce na ulicach Warszawy
W piątek, 22.10.2021 odbędzie się duża manifestacja Strajku Kobiet w Warszawie. Protestujący zbiorą się o godzinie 18 na rondzie Dmowskiego, które aktywistki nazywają też "rondem Praw Kobiet". Na razie nie wiadomo, jaką trasą przejdzie Strajk Kobiet 22.10.2021. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w centrum Warszawy.
17:10 Tak wyglądały Strajki Kobiet w zeszłym roku
Strajk Kobiet zasłynął głównie dzięki protestom, które odbyły się w październiku 2020 roku. Tak wtedy wyglądały ulice Warszaw i innych polskich miast - zobacz nagrania z TikToka: