Funkcjonariusze wytypowali także miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Sprawdzili zarówno te lokalizacje, w których w ubiegłym roku schronienia szukali bezdomni, jak i nowe. Lista obejmuje 114 miejsc (m.in.: pustostany, altany działkowe, prowizoryczne namioty), w których przebywa ok. 400 osób i nie jest zamknięta. Co roku w zimą strażnicy odnajdują kolejne tzw. miejsca niemieszkalne, w których są osoby bezdomne. Część z nich unika noclegowni i schronisk wybierając życie na ulicy.
W trakcie kontroli strażnicy miejscy sprawdzają, w jakich warunkach żyją osoby bezdomne i jakiej pomocy potrzebują. Funkcjonariusze przekazują informacje o możliwości skorzystania z pomocy noclegowni, schronisk i jadłodajni. Dowiozą ciepłe posiłki osobom mającym problemy z poruszaniem się lub przebywającym z dala od jadłodajni.
W 2016 roku urząd miasta dofinansowuje m.in. 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne, mieszkania treningowe) dysponujących łącznie około 1400 miejscami, 7 bezpłatnych jadłodajni wydających ponad 2000 posiłków dziennie, 4 punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.
„W najbliższych dniach mają się pogorszyć warunki pogodowe i spadek temperatury poniżej zera. Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych – niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Aby pomóc wystarczy powiadomić straż miejską. Numer alarmowy – 986" - apelują urzędnicy.