Strefa płatnego parkowania na Ochocie. Będą bezpłatne miejsca parkingowe dla pacjentów Centrum Onkologii?

i

Autor: Google Street View Strefa płatnego parkowania na Ochocie. Będą bezpłatne miejsca parkingowe dla pacjentów Centrum Onkologii?

Strefa płatnego parkowania na Ochocie. Pacjenci Centrum Onkologii będą parkowali za darmo?

2021-11-05 8:20

Od 15 listopada strefa płatnego parkowania w Warszawie rozszerzy się na Ochotę i Żoliborz. Nowe parkometry są już montowane. Tymczasem, radna Małgorzata Żuk zwróciła się do Zarządu Dróg Miejskich w sprawie bezpłatnych miejsc parkingowych dla pacjentów Kliniki Onkologii na Ochocie. Co na to ZDM? Pacjenci będą mogli parkować za darmo?

Radna Małgorzata Żuk poruszyła ten temat najpierw na sesji Rady Dzielnicy, która dotyczyła właśnie wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Ochocie. Obecni na niej byli również przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich.

Podczas sesji radna wskazała, że na terenie Ochoty jest Centrum Onkologii mieszczące się przy ul. Wawelskiej 15B, które nie ma na swoim dość małym terenie miejsc parkingowych dla pacjentów. Dotychczas parkowali oni na ogólnodostępnych miejscach na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, tuż przy placówce. Od 15 listopada zacznie tam obowiązywać strefa płatnego parkowania.

Radna zaznaczyła, że według pracowników Centrum, często nie wiadomo, jak długo potrwa wizyta, a nie są to krótkie porady. Zwróciła też uwagę, że często pacjenci są osobami ubogimi i wydatek, jaki muszą ponieść opłacając postój w strefie płatnego parkowania, jest dla nich zbyt duży. Kolejnym problemem może być przypadek, gdy pacjent podczas wizyty powie lekarzowi, że musi skrócić wizytę, bo właśnie kończy mu się czas, za który wykupił postój. Zapytała przedstawicieli ZDM, czy mają pomysł, co z taką sytuacją zrobić.

"Oczywiście w strefie płatnego parkowania istnieje formuła wydzielonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. W Warszawie jest jeszcze rozszerzona o kartę NC+ dającą możliwość parkowania nie tylko na niebieskich kopertach, ale również na wszystkich miejscach w SPPN bez wnoszenia opłat" - powiedział przedstawiciel ZDM. Dodał też, że jeśli chodzi o sytuację, w której pacjentowi kończy się czas opłacony w parkometrze, to ZDM zachęca do płatności przez aplikację lub przy pomocy smsów. "Czyli przez kanały z wykorzystaniem telefonów komórkowych. Tutaj płacimy za czas rzeczywisty" - powiedział.

Zaznaczył też, że na razie funkcjonują już dwa takie kanały, a niedługo będzie jeszcze trzeci. "Tak więc ten wachlarz możliwości płatności w strefie jest coraz większy. Możliwości mobilnej płatności są bardziej korzystne dla użytkowników" - dodał.

Podkreślił, że wyznaczona strefa płatnego parkowania w takich miejscach, jak np. przychodnie, poprawia dostępność miejsc parkingowych. "Bo osoby, które przyjeżdżają do placówki, przyjeżdżają na krótszy okres, a odpłatność za godzinę nie jest duża, bo to tylko 3,90 zł. Ale jest dużo większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy wolne miejsce parkingowe" - podkreślił.

"Zwracam uwagę, że nie jest to jedyny szpital w strefie płatnego parkowania. Warszawskie szpitale, w tym ten przy Skłodowskiej, mają parkingi na własnym terenie. Zresztą przeważnie są one płatne. Szpitale wprowadzają opłaty za postój szukając w ten sposób dokładnie tych samych korzyści, jakie przyświecają wprowadzeniu SPPN – rotacji na miejscach postojowych, co w efekcie ułatwia znalezienie wolnego miejsca. Ułatwia również, a może w tym wypadku przede wszystkim, pacjentom" - przekazał PAP rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Radna napisała również interpelację, w której proponuje "natychmiastowe podjęcie rozmów Zarządu Dróg Miejskich z dyrekcją Kliniki Onkologii – Centrum Onkologicznym w celu wypracowania rozwiązania, które zapewni pacjentom dostęp do miejsc parkingowych w najbliższym sąsiedztwie miejsca, w którym podejmują leczenie, np. poprzez zarezerwowanie miejsc dla kliniki i wydanie klinice stosownych identyfikatorów dla pacjentów".

"Jest to sprawa, która ze względu na ważny interes społeczny, a także z uwagi na zbliżające się rozpoczęcie działania SPPN na tym obszarze, powinna zostać potraktowana priorytetowo. Żywimy ogromną nadzieję, że uda się podejść do niej w sposób racjonalny, mając na względzie przede wszystkim dobro pacjentów" - napisała radna w swojej interpelacji.

Już od poniedziałku, 15 listopada, strefa płatnego parkowania w stolicy rozszerzy się o kolejne dwie dzielnice: Ochotę i Żoliborz. Od kilku tygodni w tych dzielnicach wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Montowane są też parkometry, na Żoliborzu stanie 136 takich urządzeń, a na Ochocie - 114. Przeciwko zmianom w sposobie parkowania ze skośnego na równoległe protestują mieszkańcy Ochoty. Popierają ich radni, którzy wezwali ZDM do niezwłocznego podjęcia rozmów z mieszkańcami przy udziale władz dzielnicy.

Sonda
Czy pacjenci szpitali i przychodni powinni móc parkować pod placówkami za darmo?
Super Raport 03.11 (Goście: Lech Wałęsa - były prezydent RP oraz Magdalena Biejat - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Jan Grabiec

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają